Saue volinikud salgavad osalust loodust reostavas Harku karjääris

04. juuni 2001, 08:04

Koos vene erusõjaväelasega Tallinna külje all Harkus killustikuäri ajavad Saue vallavolikogu liikmed varjavad oma osalust keskkonnareostusega kohalikke elanikke painavas ettevõttes Harku Karjäär, kirjutab Eesti Päevaleht.

Harku karjäär kuulus NSV Liidu sõjaväele kuni vägede lahkumiseni Eestist. Sõjaväe killustikutehase nr 469 ülemaks oli Roman Talnis. Nüüd ajab sama vene erusõjaväelane iseseisvas Eestis killustikutehase hooneid ebaseaduslikult kasutades endist äri edasi.

ASi Harku Karjäär aktsiakapital 1997. aastal oli 490 000 krooni. Firma juhatusse kuulus üks inimene, karjääri juhataja Roman Talnis.

Ettevõtte nõukogu oli kolmeliikmeline ning sinna kuulusid Siim Luks, Ene Luks ja Valentina Talnis. Siim Luks on ametiga kohalikus omavalitsuses seotud juba kolmandat valitsemisperioodi. Ta on Saue vallavolikogu aseesimees ja majanduskomisjoni liige. Tema abikaasa Ene Luks töötab Saue volikogu sekretärina.

Harku Karjääri omanikeringi kuuluva ja Laagris tegutseva ASi Sagro omanikud ja kolmandat valimisperioodi Saue valla asju ajavad Luks ja Reiter aga ei ole oma nime seostamisest Harku karjääriga eriti huvitatud.

Eelmise aasta majanduslike huvide deklaratsioonis on Reiter oma osaluse ASis Harku Karjäär täiesti unustanud. Siim Luks on märkinud, et omab vaid viit Harku Karjääri aktsiat nimiväärtuses 5000 krooni.

Amortiseerunud hooned ja vundamendid andis kaitseministeerium 1994. aastal üle Harku vallale, kes need algul rentis ja hiljem Harku Karjäärile müüs. Korralikud lao- ja tootmishooned, mis N Liidu sõjaväest maha jäid on aga justkui õhku haihtunud. Neid ei ole arvel ka Harjumaa hooneregistris.

?Olematuid? hooneid kasutab aga AS Harku Karjäär oma igapäevases tootmistegevuses raha teenimiseks ega maksa mitte kellelegi nende kasutamise eest sentigi.

Ümbruskonna tihedalt asustatud elamurajoonide elanikud on aastaid protestinud paekivitolmu ja veereostuse vastu, kuid asjatult. AS Harku Karjäär ei ole suvatsenud täita lubadusi ega lepingutega võetud kohustusi. Ettevõte ei ole esitanud vana karjääri rekultiveerimiskava ega rekultiveerinud igal aastal lubatud kolme hektarit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing