Hiigeläri väikefirma varjus

Virkko Lepassalu 05. juuni 2001, 00:00

Rekordkautsjoni, 850 000 krooni vastu vabastatud kütuseärimehe Eduard Beilinsoni kaitsetaktika on lühike: see oli viga. Laadimisveaks nimetab Beilinson 1800 tonni kütuse sattumist 1. märtsil tankeriga Coastalwater Eestisse Roomassaare sadamasse. Laevalt veeti kütus, millelt oli maksmata 10,7 miljonit krooni riigimakse, ASi Saare Kütus terminali.

Beilinson avastas väidetava miljoneid maksva vea ja teavitas sellest lepingupartnereid kolmandal päeval pärast kriminaalasja algatamist, 5. märtsil.

Kriminaalasi kütuse salakaubaveo uurimiseks algatati seoses kahtlustustega, et 1800 tonni bensiini väärtusega umbes 16 miljonit krooni jõudis maale ilma tolli kontrollita. Uurijad arvavad, et toll ei oleks pidanud lubama seda 1800 tonni maha laadida.

Beilinson ise väitel tuleb kogu probleem sellest, et Roomassaares ei ole tolliladu.

?Sõltumata sellest, kas tolliametnik jääb süüdi või mitte, võttis ta enesele määratu suure vastutuse,? ütles üks tolli tööd tundev allikas. Kui ?vastutulelik? tolliametnik poleks kolleegidele vahele jäänud, ei teaks avalikkus sellest kütusest ega intelligentse välimusega Eduard Beilinsonist (29) täna midagi.

Dokumentidest selgub, et kokku oli laeval 2591 tonni bensiini 95, millest 800 tonni oli

n-ö legaalne. Selle kohta oli sõlmitud mitu nädalat enne tankeri randumist ostu-müügileping Rakvere hulgifirmaga Telfer Grupp, kes oli enne kütuse kättesaamist 800 tonni kohta ka riigimaksud ära maksnud.

Kui selgus, et tolliametnik on maale lubanud 1800 tonni kütust rohkem, kui tal oleks õigus, tormasid uurijad hulgifirma Telfer Grupi kallale, kahtlustades teda seotuses kütuse smugeldamisega.

Nädalaid hiljem tajus kaitsepolitsei, et Telfer Grupp on ise, kütuseärimeeste omavahelist sõnavara tarvitades ?tanki lükatud?. Telfer Grupi asemel oleks võinud olla ükskõik kes.

27. märtsil andis kaitsepolitsei uurija määruse, et Telfer Grupi ostetud 800 tonni bensiini tuleb aresti alt vabaks lasta.

Vestlustest Eduard Beilinsoni sõprade, tolliametnike, kütuseäri tundvate juristide jt-ga on selgunud, et Beilinsoni partnerid kütuseäris olid kaks firmat. Üks neist, Brookdale Import/Export on registreeritud Inglismaal ja selle juhatus asub Beilinsoni väitel Peterburis. Teine, New Star Management LLC kasutab USA aadressi.

New Star Management on kauba hankija ning Brookdale Import/Export Beilinsoni kaudu selle vahendaja. Mõlemat firmat iseloomustavad vene nimedega mäned?erid.

Küsimisele, kus kaup on toodetud, oskavad allikad vaid õlgu kehitada, viidates suure tõenäosusega Venemaale.

Skeem, mille rakendamises Beilinsoni kahtlustatakse, hindavad asjatundjad primitiivseks. Tanker tuleb sadamasse. ?Vastutulelik? tollimees laseb kauba maha laadida, veendumata, kes on kauba saajad ning kas riigimaksud on makstud. Mingile osale tankeriga saabunud kütusest on ka ostja leitud. Ostja on suvaline, soovitavalt tolli silmis ausas kirjas hulgifirma, et kõrvaltvaatajale jääks mulje, nagu läheks terve partii temale.

Hulgifirma juhtidele sisendatakse, et Coastalwater külastab Roomassaart mitte rohkema kui ainult temale määratud kütusekogusega.

Kui midagi juhtub, on hulgifirma see, kelle kallale kõigepealt tormatakse.

Telfer Grupi omanik Viktor Kljain, kes oli ostnud 800 tonni 1. märtsil randunud Coastalwateri lastist ja kellele kujunes kaitsepolitsei vahepeal n-ö teiseks koduks, keeldus kommentaaridest. Kljain viitas asjaolule, et ta on juba mitu korda ajakirjanduses mafioosoks tehtud.

Praegu tegelevad uurijad vastuse leidmisega küsimusele, kes ikkagi võtsid tankerilt Coastalwater kütuse või selle komponendid Roomassaares vastu eelmistel reisidel. Enne saatuslikku 2. märtsi Coastalwater Roomassaaret külastanud umbes 3?4 korda aastas.

?16 miljonit krooni, mis on vahelejäänud 1700 tonni väärtus, kohvris ei tassi,? ütleb üks tehingu tausta teadvatest juristidest, pidades võimalikuks, et Roomassaarest oleksid kauba üle võtnud teised offshore?id.

Saaremaal tolli juhtinud Mart Kiisa lahkus seoses juhtunuga töölt ning katkestas telefonikõne, soovimata arvamusi avaldada. Tolliamet on levitanud teadet, et kellegi teise töötaja seotust väidetava salakütusega pole sisejuurdlus avastanud.

Eduard Beilinsoni eelmine tegevusala oli väärtpaberiturg. Ta kuulus ASi Beeta Kapital juhatusse. Firma, mille nõukogu moodustasid valdavalt vene nimedega isikud, kauples Venemaa kasvufondi osakutega ning reklaamis Venemaad jt SRÜ riike kui perspektiivikat investeeringute sihtturgu.

Allikad väidavad, et Beeta Kapitalil olid head sidemed Vene pankadega, sh INKOM-pangaga.

Beeta Kapitaliga samal aadressil asus Beeta Invest, mille nõukogusse kuulusid Eesti Demokraatliku Erakonna poliitik Paul Laas ja rahandusministeeriumi ekskantsler, korruptsioonis süüdi mõistetud Agu Lellep. Eduard Beilinsoni väitel on need kaks täiesti erinevat äriühingut.

___________________________________________

Kütuseärimehe väitel tuleneb kogu probleem sellest, et Roomassaares ei ole tolliladu.

Esimene võimalik koht saabunud kaubakoguse kontrollimiseks oli terminali mahuti, kuhu kütus ka pumbati. Seda tõlgendatigi salakaubaveona. ?Kaupa ei ole peidetud ega varjatud,? ütles Beilinson.

Ta lisas, et toll võttis kauba oma kontrolli alla kohe, kui tundus, et seda on rohkem, kui tellitud, ja deklareerida ei lubanud. Tavaliselt võetakse see kaubakogus, mis on rohkem saabunud, tolli kontrolli alla, lastakse maksud maksta, deklareerida ning siis vabastatakse.

Beilinsoni väitel sõlmis ta firma Brookdale I/E esindaja korraldusel firmaga New Star Management lepingu kokku 2500 tonni bensiini 95 ostuks, mis pidi ära saadetama 2?3 kuu jooksul paari-kolme 800?1000tonnise partiina.

Beilinsoni väitel sai ta teada, et on saabunud suurem partii, kui pidanuks minema Telfer Grupile, alles Telfer Grupi käest ning ametlikult hiljem, kolmandal päeval pärast laeva saabumist. ?Minu kui füüsilise isiku seotus asjaga ei ole mulle selge,? ütles Beilinson, viidates asjaolule, et kauba omanik on Brookdale I/E.

Beilinson ütles, et ei tea, kas kapo on Brookdale?iga ühendust võtnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:35
Otsi:

Ava täpsem otsing