Ehituse planeerimisel kasuta töömahte

Martin Kärner 06. juuni 2001, 00:00

Läbi aegade on ehituses suuremal või vähemal määral püütud võimalikult väheste ehituskuludega saavutada kvaliteetset, esteetilist ja ratsionaalset tulemust ehk omaniku jaoks täiuslikku ehitist. Tee sellise tulemuseni algab ehitise planeerimisest/projekteerimisest.

Tänapäeval on üks peamisi kulude kokkuhoiu võimalusi töömahtude loetelude koostamine pakkumiste läbiviimiseks. Töömahte läheb vaja nii korteri remontijal kui ka suurehitajal.

Arvutamis- ja konsultatsiooniteenust tuleb kasutada erinevatel ehitamise kavandamise ja projekteerimise tasanditel:

 • Hinnangut hoone võimalikele ehituskuludele saab anda juba tasuvusuuringu ajaks, kus tellijal on olemas vaid tulevase objekti eskiislahendus.
 • Tehnilise projekti staadiumis teatakse tulevasest ehitisest veidi enam. Siin täpsustatakse ehituskulusid. Töömahtude arvutajad annavad selgema pildi ehitise erinevate osade hinnast ning vajadusel jõuab tellija korrigeerida avastatud liigsetele kuludele viivaid lahendusi.
 • Põhiprojekti staadiumis saab tellija töömahtude arvutaja käest täpse töömahtude loetelu ning oletatava optimaalseima maksumuse, orienteerumaks hinnapakkumiste seas.

Mainitud teenust on võimalik tellida mahuarvutamis- ja hindamisteenust pakkuvatest firmadest.

Mujal maailmas peetakse töömahtude loetelu väga nõutavaks ja vajalikuks dokumendiks. Arenenud Euroopa maades arvutatakse töömahte väga detailselt. Mahtude hulka arvestatakse isegi pisidetailid: ukse lukusüdamike osad, uksesulgurid, kohvimasinate kinnituskronsteinid jne.

Töömahtude arvutamine ei pea meil esialgu olema nii detailne, kuid ta peaks muutuma teenuseks, kus rõhutakse kvaliteedile, mitte aga kaheldava väärtusega kvantiteedile.

Vaatamata aga üha kasvavale tellijate arvule, kes esitavad pakkumisdokumentide mahus töömahtude loetelu, leidub ka neid, kes ei pea seda nii vajalikuks. Püüan kahtlejate seisukohta kõrvalolevas tabelis muuta, sest ehituse töömahud on vajalikud sobivaima ehitushinna leidmisel.

Kes arvutavad mahtusid?
Töömahtude arvutamisele on spetsialiseerunud BK Konsultandid ja EKE Nora. Teenust pakuvad ka suur osa ehitusfirmadest ja projekteerimisbüroodest.
Allikas: Äripäev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:36
  Otsi:

  Ava täpsem otsing