Kõige ilusamad kaminad laotakse aianurka paest või põllukivist

Mari Sarv 06. juuni 2001, 00:00

Pottsepa võib leida tuttavate kaudu või internetist. Neilt saab hakatuseks nii soovitusi tulevase kamina asukoha jaoks aias kui ka umbkaudsed kalkulatsioonid, kui palju võiks teie õdusad ööd maksma minna. Enne tuleb muidugi veel välja mõelda, kas kamin on lihtsalt elusa tule nautimiseks, grillimiseks või ka liha-kala suitsutamiseks.

Hind oleneb nii materjalist kui kamina ehitusest, lisaks tuleb arvestada tööde mahukust ? vundamenti kaevates on mullavedu lähemast aianurgast ikka odavam kui kaugemast, mõned materjalid on raskemad kasutada või nõuavad eelnevat töötlemist, samuti võib materjali vedu olla igasse Eesti nurka ise hinnaga.

Kaminale koha otsimist soovitab pottsepp Aivo Looper alustada elumajast vähemalt 15 meetri kauguselt. Tema sõnul rikuvad suured puud korraliku tõmbe madalamal suvilalgi, kaminast rääkimata. Tõmbeprobleem takistab ka kamina ehitamist maja katusealusesse. Seevastu arvab kaminameister Adam Jõgi, et ka puude varjus tõmbab kamin rahuldavalt.

Tartus Tähtveres elaval Tiiu Ilusal on isa tehtud kamin aias juba umbes 35 aastat hästi tõmmanud. Suviti on kamin peamine magnet, mis sugulased kokku veab.

Looper peab täiesti võimalikuks ehitada kamin toasolevaga ?selgapidi kokku?, nii et sama korstnajala küljes on kaks kaminat, üks õues ja teine toas. Sel juhul peab korsten olema pikk ning kollet ümbritsev maja välissein kindlasti kivist, möönab diplomeeritud pottsepp Looper.

Tõmmet parandavad nii pikem korsten kui ka koldepõhjas olev rest ning tuharuum selle all ? õhk pääseb tulele altpoolt ligi.

Kamina võib teha põllukivist, tellistest või paest. Paekivi peetakse üldiselt kõige ilusamaks ja kallimaks materjaliks. Põllukivi (ehk maakivi ehk munakivi) on kaminamaterjalina odav, sest kui selle korjamisega ise vaeva näha, saab põllukivi pelgalt äraveo hinnaga. Samas on seda oluliselt raskem laduda ning kaminaehitaja töö on selle võrra kõvasti kallim.

Kivi valikul tuleks esiti arvestada maja materjali ja üldist aiakujundust. Kui maja ümbritseb kiviaed, sobib põllukivist kamin suurepäraselt. Adam Jõgi peab seda ka parimaks, ilusaimaks ja huvitavamaks välikaminamaterjaliks, nii paekivi kui telliseid peab ta liig halliks, ilmetuks ja ühetaoliseks.

Kolle ja korsten tuleb laduda tulekindlast ?amott-tellisest ja siduda spetsiaalse tulekindla seguga. Kui kamin teha üleni tellistest, tuleb see kaitsta katusega, sest tellis ei kannata vett. Pärast vihmast suve on katuseta tellistest kamin murenenud nagu nõukogudeaegne bussipeatus.

Looduslikke kive ? paasi ja põllukive ? on pottsepal lihtsam laduda, kui nende tagakülg on siledaks lõigatud. Põllukividest seina võib toestada ka selle taha laotava ilmastikukindlatest tellistest seinaga. See on kallis, kuid vajalik, kui kivid on lõikamata.

Kaminale võib teha palju lisasid: kivist puudekapp, metallkonksud koldes küpsetusrestide ja välisseinas tulekohendamisvahendite tarvis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing