Mart Laar: Eesti loobub dollarilaenudest

ÄP 06. juuni 2001, 00:00

Mart Laar: Hinnangut 1992. aasta laenule on mul praegu väga raske anda, sest aega on palju möödunud. Kindlasti oli 1992. aasta alguses ratsionaalne põhjendus sellise laenu võtmiseks ka riski korral, et valitsus ei suuda võetud laenu katta vilja müügist saadava tuluga. Täna me teame, et see risk realiseerus. See näitab konservatiivse laenupoliitika vajalikkust.

ÄP: Miks on vaja seda laenu nüüd korraga tagasi maksta sisuliselt veel kallima laenuga? Kas on mõistlik refinantseerida 21aastast laenu 5aastasega, kolmeprotsendilist 5,15protsendisega (riigi võlakirja kavandatav intressimäär) ja dollarilaenu eurolaenuga praeguses dollari kursi kõrgpunktis?

Mart Laar: Riigi planeeritav võlakirjaemissioon on ette nähtud 13 välislaenu ja kaugseire radarite ostu finantseerimiseks. Refinantseeritavate laenude kaalutud keskmine pikkus on viis aastat nii nagu emissiooni puhulgi. Uus emissioon tuleb eurodes, mistõttu riik vabaneb dollari kõikumisest tulenevast riskist. Tõsi, suur osa sellest riskist on realiseerunud, sest dollar on tugevnenud, aga keegi ei saa anda garantiid, et samasugune trend ei jätku.

___________________________________________

Osa kallist viljast läks piirituseks

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing