Miks Eestis kasutatakse vähe ökoloogilisi ehitusmaterjale?

06. juuni 2001, 00:00

Ma ei ütleks, et Eestis vähe ökoloogilisi materjale kasutatakse. Kui mõtleme murukatuseid, siis loomulikult, kuid vaadates elamuehitust, siis domineerivad igasugused puitmaterjalid.

Kui räägime sellest, et kasutatakse vähe nt savikivi, siis siin on hind see, mis paljuski otsustab. Praegu on savikivi kasutamises tõusev trend.

Kui ma ise peaksin endale maja ehitama, siis eelistaksin savikivi, kuid murukatust ei paneks. Üks põhjus on see, et ma pole murukatustega palju kokku puutunud. Teiseks ? murukatus on haljendav neli kuud. Aga milline ta ülejäänud aja on?

Eestlane on eelkõige ratsionaalne ja hind on tema jaoks oluline. Kui on teada, et kivikatus või plekk-katus on odavam, siis inimene otsustab selle järgi.

Tellijad on ehitusmaterjalide alal asja endale suhteliselt selgeks teinud ja tahavad ise palju sõna sekka öelda. Näiteks siseruumides kasutatavate materjalide osas on inimesed väga teadlikud ? paljud tahavad panna puitaknaid, puitpõrandaid eelistatakse tehiskatetele.

Sellel, miks ökoloogilisi materjale Eestis suhteliselt vähe kasutatakse, on kolm põhjust. Esiteks informatsiooni puudus. Teiseks tellija konservatiivsus ? peljatakse uusi materjale. Kolmandaks hinnaküsimus, sest paraku on looduslikud materjalid kallid. Kõik, mis on puhas ja looduslik, on kallim.

Meie büroo asub Rannavärava mäe bastionis, mille poolakad 80ndatel renoveerisid. Sellel bastionil on murukatus, kuid paraku kehvake. Oleme otsinud kõikvõimalikke lahendusi, kuidas katust uuesti teha, kuid hindade suurusjärgud on pöörased. Lisanduvad veel ekspluatatsioonikulud ? et murukatus kestaks, peab seda hästi hooldama.

Eratellijate teadlikkus ökoloogilistest ehitusmaterjalidest hakkab tekkima. Meil on kliente, eramuehitajaid, kes tunnevad nende vastu suurt huvi. Ma ütleksin, et on lausa fanaatikuid.

Kui internetis või erialakirjanduses tuhnida, siis leiab ikka infot, kuid muidu pole ökoloogilisi materjale eriti propageeritud, seni on oldud n-ö vaikne hüüdja hääl kõrbes. Kuid tähelepanu nende materjalide osas tõuseb vaieldamatult.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08
Otsi:

Ava täpsem otsing