Ülo Toomsalu • 5. juuni 2001 kell 6:43

Uute passide trükk takerdub lõivuvaidlusse

Sel aastal uusi passe ja ID-kaarte lubanud siseministeeriumi plaan võib luhtuda, sest projekti seni toetanud valitsuskoalitsioonis puhkes vaidlus uute dokumentide riigilõivu suuruse üle, kirjutab Postimees.

Eile vaidles kolmikliitu ühendav koalitsiooninõukogu, kas inimesed peaksid kõigile kohustusliku ID-kaardi eest maksma 100 krooni riigilõivu ning välismaale sõitjatele vajaliku, Euroopa Liidu normidele vastava uue passi eest 380 krooni, nagu on peamise variandina välja pakkunud siseministeerium.

Pensionäridele ja alaealistele hinnaalandust tegemata jätaks selline skeem uute isikut tõendavate dokumentide projekti ligi 20 miljoni krooniga kasumisse. Oma kava kohta riigikogu koalitsiooni fraktsioonidelt eilseks seisukohti oodanud siseministeerium sai pooleldi jaatava vastuse vaid Isamaaliidult.

Siseministeeriumi kantsler Märt Kraft märkis, et kui protsess praegu takerdub, siis seab see ohtu dokumentide õigeaegse ja korrektse vahetuse. Esimesed uued passid ja ID-kaardid on valitsuses seni toetatud kava järgi plaanis elanikele kätte anda juba detsembris.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi omakorda ütles, et kuna ID-kaartide omahind on reisipassidest isegi viis korda kõrgem, siis ei saa selle riigilõivgi nii palju madalam olla.

?Meie arvates peaksid kõik arvutused lähtuma omahinnast, vastasel juhul võtaksime tohutu riski, sest ei tea, kui palju inimesi võtab passi, mille abil siseministeerium loodab raha tagasi teenida,? rääkis Ligi.

Hetkel kuum