Tööandjate ja töö-võtjate ühisavaldus

07. juuni 2001, 00:00

Eesti Ametiühingute Keskliidu ja Eesti Tööandjate Keskliidu ühisavaldus sotsiaalkindlustusreformi rakendumise tähtaegade ja kindlustusliikide põhimõtete osas.

Eesmärgiga vältida nii töötajate sissetulekute vähenemist kui ka tööandja konkurentsivõime langust läbi tööjõukulude kiire kasvu, teevad osapooled Vabariigi Valitsusele ettepaneku lähtuda sotsiaalkindlustusreformis järgmistest jõustumise tähtaegadest ja põhimõtetest:

 • töötuskindlustus jõustub alates 01.01.2002. aastast;
 • kogumispensionikindlustus jõustub mitte varem kui 2003. aastal;
 • tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustus jõustub mitte varem kui 2003. aastal.

1. Töötuskindlustuse käivitamisel kehtestatakse ajutiselt (kuni 31.12.2004) järgmised töötule makstava kindlustushüvitise määrad:

 • 40 kindlustatu palgast ? 1. kuni 100. kalendripäevani;
 • 30 kindlustatu palgast ? alates 101. kalendripäevast.

2. Töötaja ja tööandja kindlustusmaksete määrad aastaks 2002 määratakse lähtuvalt avalik-õigusliku töötukassa rakendamiseks vajalikest kalkulatsioonidest (tööandjate maksemääraks kuni 0,4 palgafondist ja töötajate maksemääraks kuni 0,8 palgast).

3. Seaduses sätestatakse, et kindlustushüvitisi hakatakse välja maksma 12 kuu möödumisel peale kindlustusmaksete kogumise algusest.

4. Tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse süsteemi stabiilsuse huvides luuakse tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustus esialgu riikliku sotsiaalkindlustussüsteemi ühe osana, mida pariteetsetel alustel juhivad tööandjad, töötajad ja riik.

5. Tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse maksemäär ei tohi kujuneda suuremaks kui 1,5 kindlustusvõtja palgafondist.

Kindlustuse loomise eelduseks on riigi osaluse säilitamine osas, mis ületab käesolevas punktis sätestatud kindlustusmakse määra.

6. Kogumispensionikindlustuse käivitamisel peetakse oluliseks:

 • garanteerida pensionifondide tootlus viisil, mis tagab kogupensioni (I samba ja II samba väljamaksete summa) vähemalt Euroopa Sotsiaalkindlustuskoodeksi miinimumtasemel;
 • vähendada riikliku pensionikindlustuse eelarves tekkivat defitsiiti;
 • sätestada piirangud pensionifondide haldamiskuludele.

___________________________________________

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja ettepanekud valitsusele ja põllumajandusministeeriumile sektori probleemide lahendamiseks:

 • EPKK peab vajalikuks, et valitsus taotleb EList eksporditavatelt põllumajandussaadustelt eksporditugede kaotamist;
 • valitsus alustab läbirääkimisi Norra valitsusega Eestisse imporditavatele kaupadele eksporditoetuste mitterakendamiseks;
 • võtta tarvitusele kaubavahetust tasakaalustavad meetmed kõikide Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega, rakendades tollitariife WTO lepinguga võimaldatud tollilagedeni ja valitsus rakendaks hindu tasakaalustavaid tollitariife ka Ukrainaga;
 • valitsus jätkaks läbirääkimisi ELiga ja taotleks alates 1.07. 2001 enamsoodustusre?iimiga eksporditavate piimasaaduste kvootide suurendamist;
 • EPKK soovib, et Tolliamet ja põllumajandusministeerium jälgiks kaupade liikumist ning kontrolliks tõhusamalt Eesti ettevõtete kõrvalekaldeid toodete päritolu (s.h EUR 1 sertfi-kaadi) kuritarvitamist;
 • EPKK palub pidurdada riigile kuuluvate vabade maade kiiret erastamist;
  ? tutvustada alates 2002. a riikliku tuulekaera programmi seaduse tasemel;
  ? rukkitoetuse diferentseerimist ja rukki isevarustamise säilitamiseks tootmiskvoodi määramist juba ELiga liitumise eelselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing