Bush paindub tööstuse survel

Sirje Rank 08. juuni 2001, 00:00

Lisaks erimeelsustele globaalse soojenemise, Balkani rahuvalve ning USA raketitõrjekilbi loomise üle ähvardab uus tüli tõusta Bushi järeleandmisest USA terasetööstusele, mis võib viia kopsakate trahvitollideni ELi terase ekspordile. Seda ajal, mil kahe kaubanduspartneri suhted olid aastaid veninud banaanitüli lahenemise järel just soojenemas. Ühtlasi varjutab see väljavaateid uue kõnelustevooru käivitamiseks maailmakaubanduse liberaliseerimise üle.

Bush tegi sel nädalal USA rahvusvahelise kaubanduse komisjonile ülesandeks uurida, kuidas väidetavalt dumpinghinnaga terase import teistest riikidest mõjutab USA terasetööstust. Kui tulemused dumpingut kinnitavad, võib USA kehtestada teraseimpordile kõrged trahvitollid, ohustades tasakaalu globaalsel teraseturul.

Sammu tõlgendatakse kui USA mõjuka terasetööstuse lobi ja ametiühingute võitu kipaka mandaadiga valitsuse üle.

Mures on ka valuutadiilerid, kes on pikka aega kahelnud Bushi truuduses eelkäijate ?tugeva dollari poliitikale? majanduskasvu järsu aeglustumise tingimustes, kus tugev dollar pärsib USA firmade eksporti. USA töötlev tööstus, mis moodustab viiendiku sisemajanduse kogutoodangust, on languses ning viimased andmed näitavad languse levikut ka teenuste alale, mis kasvatab survet Bushile tugeva dollari poliitikas järele anda.

?Selline protektsionism seab tugeva dollari poliitika kahtluse alla,? kommenteeris üks analüütik Reutersile. ?Teras võib olla vaid jäämäe tipp.?

USA kinnitusel on teraseimpordi piiramine kooskõlas WTO reeglitega. Euroopa ähvardab aga vastumeetmetega, väites, et probleemi põhjus on USA suutmatuses oma terasetööstust restruktureerida.

?Need on halvad uudised,? kommenteeris Euroopa kaubandusvolinik Pascal Lamy.

Tööstusharu analüütikute sõnul tähendaks USA teraseturu kaitsmine Aasia terasetootjate jõulist pealetungi Euroopa turule, mis seaks sealsed raskustes tootjad täiendava surve alla. Terase hinna langus koos majanduskasvu aeglustumisega sundisid läinud nädalal Saksa ThyssenKruppi kasumihoiatust andma. Ka Prantsuse Usinor on hoiatanud halvemate majandustulemuste eest.

Välismaise terase import USAsse kasvas rekordiliselt pärast Aasia, Venemaa ja Brasiilia finantskriisi 90. aastate lõpus. 1997. aastast on pankrotti läinud 18 USA terasetööstuse ettevõtet. Tööstusharu lobitöö on aga endiselt mõjukas, ehkki töötajate arv on 20 aasta taguselt 800 000-lt kahanenud tänaseks 160 000 töötajale.

Võimalikud tollid seaksid löögi alla ELi, Jaapani, Brasiilia, Lõuna-Korea, Mehhiko, Hiina, Indoneesia, Ukraina, Venemaa ning Lõuna-Aafrika terasetootjad. USA on Hiina järel suurim terase importija, mullu importis USA 27% oma terasest.

Terase teema ei olnud algselt Bushi päevakavas, kui ta esmaspäeval alustab oma viiepäevast ringsõitu Euroopas. Bush külastab Hispaaniat, kohtub NATO riikide esindajatega Brüsselis ning sõidab sealt edasi ELi tippkohtumisele Göteborgi. See on Euroopa liidritel esimene võimalus uue USA presidendiga isiklikult kohtuda.

Bush külastab ka Poolat ja Sloveeniat, kus USA presidendi visiidi lõpetab esimene kohtumine Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing