Kindlustus teeb teie kodust kindluse

Aare-Matti Inglist 08. juuni 2001, 00:00

Kõige levinum ja teada-tuntud hoone või selle osa (nt korter või ridaelamuboks), samuti koduse vara kindlustuse risk on tulekindlustus.

Tulekindlustusele on võimalik juurde osta lisariskikaitset: kaitset veekahjude, loodusõnnetuste ja vandaalide tekitatavad kahjustuste vastu. Koduse vara korral lisandub sellele veel murdvarguse ja röövimise risk. Lisaks pakuvad mõned kindlustusseltsid kahjujuhtumijärgset koristamise või hoone lammutamise teenust ning asenduselamispinnaks vajalike kulutuste katmist.

Kindlustuslepingu sõlmimisel võiks pakkumisi võrdluse mõttes võtta kõigist seltsidest või kasutada kindlustusmaakleri teenuseid. Kindlustuspreemiad ning ennekõike kindlustustingimused on erinevad. Muidugi peab arvestama ka kogemusi senise kindlustusandjaga ja võimalikke kliendisoodustusi.

 • Enne lepingu sõlmimist tuleb tutvuda kindlustustingimustega.
 • Varale ja hoonele tuleb valida sobiv omavastutus. Üldjuhul on suurema omavastutuse korral kindlustusmakse väiksem. Omavastutusmäärad võivad erinevate riskide (tuli, veekahjud, loodusõnnetus, kuriteoriskid) puhul olla erineva suurusega.
 • Täpselt ja ausalt tuleb vastata kõigile kindlustusseltsi avalduses esitatavatele küsimustele. Hea kindlustussuhte aluseks on eelkõige usaldus ja ausus. Ebaõigete andmete esitamisel pole seltsil hüvitamiskohustust.
 • Kindlustusseltsile tuleb esitada nimekiri kodus asuvast kindlustatavast varast. Enamikul seltsidel on selleks vastav vorm.
 • Poliisil või kindlustusavaldusel tuleb fikseerida turvaseadmete olemasolu ja ühendus turvafirmaga. Turvaseadmete liik tuleb märkida võimalikult täpselt.
 • Poliisile tuleb märkida erikokkulepped, näiteks teatud liiki vara kindlustamine, mida tavatingimused välistavad.
 • Seltsi esindaja peaks kindlustatava varaga ka tutvuma. Loomulikult ei tähenda see pesukapis tuhnimist ja nugade-kahvlite ülelugemist (kui nad juhtumisi kullast pole ja te kindlustate nad erilepinguga), kuid kallimad kindlustusobjektid tuleks juba sellepärast üle vaadata, et vara nimekirja õige nimetusega asjad kirja saaksid.
 • Kindlustuslepingu kehtimisel peab täitma ohutusnõudeid. Näiteks lukustamata unustatud ukse või akna kaudu toimepandud varguse korral selts hüvitist ei maksa.
 • Poliisil fikseeritud valvesüsteem peab töötama. Täita tuleb ka kõiki õigusakte, ettekirjutusi, juhendeid jmt.
 • Kindlustusriski või kindlustussumma suurenemisel tuleb kindlasti kohe kirjalikult informeerida seltsi (näiteks remonditööd, kalli kodutehnika soetamine, võtmete kaotus jms), jälgida tuleb sedagi, kas kindlustusmaksed on õigeaegselt tasutud.
 • Varast eraldi peaks hoidma soetamist ja maksumust tõendavad dokumendid. Sellest on abi ka siis, kui politsei varguse korral kuriteo lahendab ja vara tagastab.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:09
  Otsi:

  Ava täpsem otsing