Lepped Venemaaga kahtluse all

Andres Reimer 08. juuni 2001, 00:00

Peaminister Mart Laar seadis eile kahtluse alla Eesti ja Venemaa valitsustevahelise ühiskomisjoni plenaaristungi toimumise ja topelttollide kiire kaotamise Eesti kaupadele tänavu juunikuus Moskvas.

?Ma olen Eesti saatkonna vahendusel kuulnud Vene välisministeeriumi pessimistlikust hoiakust,? ütles Laar. ?Venemaa ametkonnad ei olevat tänaseks suutnud mitte ühtegi Eestiga parafeeritud kokkulepet allkirjastamisküpseks kooskõlastada, mis ei luba kindel olla plenaaristungi peatses korraldamises Moskvas.?

Venemaaga sõlmitavate majanduslepingute lükkumine teadmatusse pidurdab nii Eesti kui ka Venemaa piiriäärsete alade ettevõtluse arengut, ütles ASi Pakterminal nõukogu esimees Aadu Luukas. ?Eesti väikeettevõtted, ennekõike põllumajandussektoris, kes ei suuda eksportida lääne turgudele, jäävad Vene turu jätkuva suletuse tõttu ilma olulisest arengutõukest,? rääkis Luukas.

Samas ei kaasne lepingute viibimisega täiendavaid negatiivseid mõjusid, sest ebastabiilsus Venemaaga suhetes on Eesti majanduskeskkonda iseloomustanud niigi viimased kümme aastat, lisas Luukas.

Laar on valmis sõitma Moskvasse Venemaa asepeaministri Valentina Matvijenkoga kohtuma üksnes juhul, kui ollakse valmis allkirjastama seni puuduvad olulised riikidevahelised lepingud, öeldi peaministri büroost.

?Vene pool ei ole tänaseni Laarile kutset saatnud, mistõttu pole alust sõidupiletite tellimiseks,? ütles peaministri välisnõunik Simmu Tiik.

Laarile saadetakse kutse plenaaristungi läbiviimiseks, kuid majanduslepingute allakirjutamist ei tule, ütles Venemaa poolelt läbirääkimiste ettevalmistamisega tegelev ametnik, kes palus oma madalale positsioonile viidates anonüümsust.

Majanduslepingute sõlmimise vastu on mitu Venemaa ametkonda, viidates vene õigeusu kiriku registreerimata jätmisele Eestis, samuti Eesti kaitsejõudude peastaabi väidetavatele salajastele läbirääkimistele T?et?eeni presidendi Ashlan Mashadoviga. ?Venemaa presidendile Vladimir Putinile on sellised kulissidetagused läbirääkimised vastuvõetamatud,? lausus ametnik.

Matvijenko büroo keeldus eile asepeaministri hõivatusele viidates omapoolsest kommentaarist.

?Mis puutub enimkõneldud kaubandus- ja majanduskoostöö lepingusse, siis selle sõlmib Venemaa Eestiga niikuinii, johtuvalt soovist saada maailma kaubandusorganisatsiooni WTO liikmeks,? ütles Laar. ?Kahetsusväärsel kombel raiskab Vene pool oma nappe energiavarusid tähelepanu kõrvalejuhtimisele.?

Laari sõnul tehakse katset politiseerida vene õigeusu kiriku Eestis tegutseva struktuuri registreerimise küsimust, mille puhul on tegemist juriidilise protseduuriga. ?Soovin väga, et vene õigeusu kirik astuks registreerimiseks vajalikud formaalsed sammud,? ütles peaminister.

Laar oletas, et mõnede ringkondade pahameele Venemaal on pälvinud riigikogus toimuv arutelu kommunismi kuritegusid hukkamõistva avalduse üle.

Venemaa esindajate poolt Eestile esitatud süüdistustega püütakse üksnes varjata oma riigiaparaadi suutmatust administratiivseid ülesandeid lahendada, ütles Tiik.

Valitsustevahelises ühiskomisjonis ootab allkirjastamist kuus kokkulepet, millest viimased saavad Eesti-poolse lõpliku heakskiidu valitsuse 19. juuni istungil.

___________________________________________

23.05.2001 Laar valmistub Venemaa visiidiks

22.05.2001 Euroliit teeb impordi Venemaalt kalliks

12.04.2001 Topelttolli kadumine kokku lepitud

11.04.2001 Kõnelused topelttollide kaotamise üle algasid

29.03.2001 Venemaa kaotab Eesti kaupadele topelttollid

___________________________________________

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing