Mida näitab investorile P/E

Peeter Koppel 08. juuni 2001, 00:00

P (price) tähistab selles valemis aktsia hinda mingil perioodil, mis võib olla näiteks turuhind, mingi pikema perioodi keskmine või prognoositud hind. E (earnings) tähendab aga mingil perioodil aktsia kohta teenitud kasumit või ka prognoositud kasumit. Kasum aktsia kohta ehk EPS (earnings per share) leitakse, jagades mingi perioodi puhaskasumi aktsiate arvuga.

P/E suhtarvu leidmisel on oluline jälgida, et nii aktsia hind P kui ka kasum aktsia kohta E (EPS) kajastaks sama perioodi. Turuhinna puhul kirjeldatava suhtarvu leidmisel kasutatakse viimase 12 kuu netokasumit.

P/E suhtarv näitab investorile, mitu krooni peab investeerima ühe krooni teenimiseks. Näiteks Eesti Telekomi aktsia maksis 28. mail Tallinna väärtpaberibörsil 88 krooni (P). Ettevõtte viimase nelja kvartali kasum aktsia kohta (EPS) on 8,8 krooni. Eesti Telekomi aktsia P/E suhe seega 88/8,8=10. P/E-suhe 10 näitab investorile, et 1 krooni kasumi teenimiseks peab investor maksma 10 krooni ning seda, et Eesti Telekomi aktsiaga kaubeldakse tasemelt, mis on 10 korda suurem kui tema viimase 4 kvartali kasum.

Mida suurem on P/E, seda kallim on ettevõtte aktsia. Hinnangu andmiseks, kas ettevõtte aktsia on suhteliselt kallis või mitte, võib võrrelda aktsia P/E?d näiteks turu keskmisega, kus aktsiaga kaubeldakse, majandusharu keskmisega või kogu sektori keskmisega. Eesti Telekomi puhul võiks näiteks võrdluseks vaadelda teiste Kesk- ja Ida-Euroopa telekommunikatsioonioperaatorite P/E-suhteid. Kasulikuks võib osutuda ka sama ettevõtte eri perioodide P/E-suhete omavaheline võrdlemine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing