Sampo säästab TFT aktsionäre

Inno Tähismaa 08. juuni 2001, 00:00

Tootmise võimalik sulgemine tõusis päevakorrale pärast TFT mai lõpus toimunud aktsionäride koosolekut, kui ettevõtte tatarlasest juht Ibraim Muht?i teatas, et ettevõttel pole seadusele vastavat hea tootmise luba. Seetõttu muutus kogu toomise saatus küsitavaks, eriti pärast 1. juulit, mil ilma loata ei tohi tootmist jätkata.

Samuti kahtlustati, et tehase omanik Sampo võib apelleerida Optiva Panga ülevõtmisel sõlmitud kokkuleppele keskpangaga, kus Optiva varasemad halvad investeeringud kannab keskpank ja Sampo tuleb puhta nahaga mängust välja.

Eile kinnitas TFT nõukogu esimees ja Grindeksi tegevjuht Jelena Borcova, et tootmine võib Tallinna tehases jätkuda, sest möödunud neljapäeval said Grindeksi juhid kokku sotsiaalminister Heiki Nestoriga, kellega koos pikendati tähtaega toomise korrastamiseks aasta võrra. Sellega seoses investeerib TFT salvide tootmisse kogu eelmise aasta kasumi jäägi 7 mln krooni pluss selle aasta kasumi suurusjärgus 10 mln krooni. Samuti on plaanis rajada nõuetekohane ladu.

Küll aga ei jätku raha tabletitootmise kaasajastamiseks, mistõttu pidas Borcova tõenäoliseks, et tootmine tõepoolest Grindeksisse üle kantakse. Aktsionäride koosolekul sõlmitud raamleping väikeaktsionäride ja Grindeksi vahel loob eeldused tabletitootmise väljaviimiseks nii, et väikeaktsionärid selle tõttu ei kannataks. Otsus tabletitootmise osas tuleb enne 1. juulit.

Borcova ütles, et isegi kui tabletitootmine Tallinnast kuhugi mujale üle viiakse, on see plaanis uuesti tagasi tuua. Selleks võib kuluda 3?5 aasta, kui on ostetud vajalikud seadmed ja saadud vajalikud load. Tarbijad ei pane tema sõnul midagi tähele, sest tablettide turustajaks jääb endiselt farmaatsiatehas.

TFT finantsjuht Raivo Unt ütles, et ettevõtte juhtkonna huvides on kaitsta viimase võimaluseni väikeaktsionäride huve. Tema sõnul moodustavad tabletid küll ligi poole tehase käibest, ent kui tootmine Grindeksisse üle kantakse, maksab Grindeks selle eest valuraha või pakub vastu mingeid teenuseid. Üks võimalus on see, et TFT ostab tabletitegemise teenust Grindeksilt. Sama võtet kasutab Grindeks Lätis, kui ostab ampulle tehasest Sanitas.

?Kümme miljonit kasumit peab aasta lõpuks igal juhul täis tulema,? kinnitas Unt. Ta ei välistanud, et järgmised aastad on edukamad, sest tänavu tehtavad investeeringud hakkavad raha tagasi tooma.

Kui farmaatsiatehase aktsiatest kuulub 54% Grindeksile, siis Grindeksist kuulub 64% omakorda Sampo Pangale. Ülejäänud 46 protsenti tehasest kuulub väikeaktsionäridele, kelle hulgas on suurim, 10protsendiline osalus endisel Hoiupanga juristil Marcel Vichmannil.

Sampo ettevõtete panganduse osakonna juhataja Andres Toome, kes on ühtlasi Grindeksi nõukogu liige, kommenteeris panga ?ravimitootmise divisjoni? tegevust kui järjest edukamat. Tema sõnul oli TFT arengus kõige hullem periood kaks aastat tagasi, kui kanti maha aktsionäride vara 90 mln krooni ulatuses ja ettevõte oli sulgemise äärel. ?See oleks olnud hetk, kus tehas sulgeda,? tunnistas Toome.

Toome ütles, et ravimiäris pole oluline väärtus mitte hooned, vaid ravimite müügiks hangitud load. Nii saab TFT tegutseda ka ilma varata.

Toome ütles, et kahtlemata pole osalus Grindeksis Sampo jaoks strateegiline investeering ja sellest ollakse valmis vabanema niipea kui võimalik. ?See võib juhtuda homme, võib juhtuda viie aasta pärast,? jättis ta kõik võimalused avatuks. Kõik oleneb hinnast ja pakkumistest.

Tallinna Farmaatsiatehas on Eestis esimene börsil noteeritud tööstusettevõte. Enne 1997. aasta skandaalset vahelejäämist valega tootmise osas Moskvas maksis Farma aktsia börsil üle 200 krooni. Aasta pärast maksis aktsia juba 4 krooni. Nüüd on hind kerkinud börsi lisanimekirjas 20 kroonini.

Tallinna Farmaatsiatehase tuntumad tooted on Viprosali salvid ning Ibuprofeni ja Aspirini tabletid, neist kahte viimast toodetakse litsentsi alusel. Grindeksi tuntuim toode on külmaravim Tylenol, mida toodetakse USA firma Johnson & Johnson loal.

Tehase möödunud aasta 102 mln kroonisest käibest moodustasid tabletid 47 mln, salvid 41 mln, ampullid 12 mln ja muu 1,5 mln. Ettevõtte kasum oli 10 mln krooni. Tänavu esimese kolme kuuga oli ettevõtte käive küll võrreldes möödunud aastaga kukkunud 20% 21 mln kroonile, ent puhaskasum kasvas 40% 4,2 mln kroonile.

Grindeksi möödunud aasta käive oli 335 mln krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing