Kalle Jürgenson tahab tulumaksu vähendada

Inge Rumessen 11. juuni 2001, 00:00

Rahvaliidu algatatud ning Isamaaliidu heakskiidetud eelnõu jagab üksikisiku tulumaksu riiklikuks ja omavalitsusmaksuks, kindlustamaks kohalike omavalitsuste tulubaasi. Et aga kompenseerida tuleval aastal kehtima hakkavate sotsiaalkindlustusreformide tulemusel tekkivat kuni neljaprotsendipunktilist maksukoormuse kasvu, tegi Jürgenson ettepaneku alandada kohalikku tulumaksu ühe protsendipunkti võrra.

Teisipäeval hääletusele mineva eelnõu järgi laekuks 15 protsenti üksikisiku tulumaksust valla või linna eelarvesse, samas jääb kohalikule omavalitsusele õigus tulumaksumäära tõsta 2 protsendipunkti võrra. Ülejäänud 11 protsenti laekuks riigieelarvesse, kusjuures maksuvaba tulu arvataks maha riiklikust maksust.

Jõelähtme vallavanema Taimi Saarma näeb seadusemuudatuse rakendumisel ohtu, et kokkuvõttes hakkab neile laekuma vähem raha kui praegu. ?Esiteks pole meil mingit ülevaadet, kui palju tegelikult meie valla inimestelt eelarvesse laekub ja kas meile ka vastavalt sellele üle kantakse,? selgitas vallavanem. ?Teiseks on mitmed ettevõtted suured maksuvõlglased, tasumata on üksikisiku tulumaks.?

Reformierakondlasest rahanduskomisjoni liige Jürgen Ligi näeb ohtu ka omavalitsustele antava tulumaksu 2protsendilise tõstmise osas. ?See paneb omavalitsused tegelikult lolli olukorda, sest kui sa ei taha tulust ilma jääda, pead sa makse tõstma, aga kui sa makse tõstad, siis hakkab rahvaste rändamine,? rääkis Ligi. ?Eesti on pisike riik ja siin ei saa tulumaksu osas ühes katlaservas rasvasemat suppi keeta.?

Küsimusele, miks 25protsendiline tulumaks hakkaks kehtima alles 2003. aastast, kui sotsiaalreformiga kaasnev maksukoormuse tõus rakendub juba järgmisel aastal, vastas Jürgenson, et reformide käivitamiseks on raha vaja.

Ligi kinnitusel ei kavatse reformierakondlased ja mõõdukad maksumuudatuste eelnõu toetada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing