Erafirma teenib riigilõivult

Inge Rumessen 12. juuni 2001, 00:00

Lisaks riigilõivule saab OÜ Liivi Teenindus kassasse maksta ka aastamaksu ning sõlmida Nordika liikluskindlustuslepinguid.

Kõikides teistes ARKi osakondades koguvad riigilõivu pangad või Eesti Post. Pankade teenustasu on sularahamaksete puhul Ühispanga kaudu 25 krooni, Hansapanga kaudu 15 krooni, kuid ARKi Tallinna büroos asju ajades tuleb 1000kroonise riigilõivu tasumisel maksta 40 krooni erafirma taskusse.

ARKi direktori Eero Tilli sõnul on firma teenustasu tõepoolest kõrge ja lähim pangafiliaal asub Mustamäel Akadeemia teel, kuid nemad pole firmaga lepinguliselt seotud. ?Meie kohustus pole riigilõivu koguda, meid huvitab vaid kinnitus, et lõiv on makstud,? ütles Till. ?Kliendile on see tegelikult ju mugav, et ta ei pea kaugemale minema.?

Maksuameti ja sideministeeriumi kinnitusel on seadusega vastuolus siduda teenustasu riigimakse suurusega, sest riigilõivule ei tohi midagi juurde küsida.

OÜ Liivi Teenindus omanik Peeter Tamberg aga ütles, et nemad osutavad samasugust teenust nagu pangadki, kuigi pankade teenustasu on fikseeritud ning pole seotud makse suurusega.

OÜ Liivi Teenindus sõlmis paar aastat tagasi, kui ARK Mustamäele kolis, kümneaastase rendilepingu ASiga Theka, mis on välja kasvanud kunagisest helikassetitehasest. Kunagi Liivi valuutakauplustega tuntuks saanud firma direktori asetäitjana töötab Anu Maar, kelle abikaasa on ARKi riigivarateenistuse peaspetsialist Ilmar Maar.

Firma juhatuse esimehe ja omaniku Peeter Tambergi sõnul on nad Anu Maariga koos koolis käinud ning juba ammused tuttavad. ?Ma ei tea, kellena ta abikaasa töötab,? ütles Tamberg. ?Olen teda küll paar korda näinud, aga ei tea midagi enamat.?

Eero Tilli sõnul teab ta, et Maari abikaasa erafirmas töötab, kuid pole selle vastu kunagi huvi tundnud.

Ilmar Maari ülesandeks ARKis on vastutada riigihangete korraldamise eest. ?Riigilõivu kogumise osutamise teenuse jaoks hanget päris kindlasti vaja pole,? lausus Maar. Kui palju ja kuidas erafirma lõive kogub, Maari tema sõnul absoluutselt ei huvita. ?See on erafirma asi.?

Oma naise kohta ütles Maar, et tema ei mäleta täpselt, mis ajast abikaasa OÜs Liivi Teenindus töötab ja kuidas ta sinna tööle läks.

Huvide konflikti ta selles ei näe. ?Kindlasti mitte, see on seal erafirma. Ta osutab küll mingeid teenuseid ARKile, aga see on ka kõik.?

Kuigi kõigis teistes ja väiksemates ARKi osakondades võtavad makseid vastu pangad, pole Till Tallinnas ühegi pangaga läbirääkimisi pidanud. ?Me pole asjasse sekkunud, pealegi pole siin meie territooriumil selleks ruumi.?

ARKi finantsjuhi sõnul pole pangad seepärast huvitatud, et nende käive oleks seal liiga väike, mistõttu ei tasuks ettevõtmine ära. Sedasama kinnitas ka OÜ Liivi Teenindus juht. Ometigi on Ühispanga pressiesindaja Evelin Pulli sõnul juba pikemat aega ettevalmistamisel pangapoolne pakkumine teenuse osutamiseks.

Firma juhi Peeter Tambergi sõnul käis ta paar aastat tagasi maksuametis küsimas, kas teenuse pakkumiseks on vaja ka leping sõlmida. ?Maksuamet vastas, et pangaga peab olema leping,? rääkis Tamberg. ?Tollal veel tegutsenud Hoiupank aga ütles, et nemad ei taha mingit lepingut.?

Tambergi selgitusel võib riigilõivu vastu võtta igaüks, kelle põhikirjalise tegevusena teenus kirja on pandud. Liivi Teenindus on loonud lõivu edasikandmiseks süsteemi, millega makseid tagasi võtma pääseb vaid firma juhtkond.

Ettevõtte raamatupidaja ei soostunud avalikustamast, kui suure osa käibest riigilõivu kogumine moodustab.

ARKi finantsjuhil puudusid igasugused andmed, kui palju firma kaudu riigilõivu tasutud on. ?Mina ei tea üldse, kui palju nende kaudu raha liigub,? sõnas Jaanimets. Andmed puuduvad ka maksuametil, sest nemad saavad info vaid Hansa- ja Ühispanga kaudu laekunud maksete kohta ning piirkondade kaupa pole neil mingit ülevaadet.

Sideministeeriumi asekantsler Urmas Kukk sõnas eile õhtul, et tema jaoks on see üllatus. ?Tänan signaali eest, kuid ei saa täna enam tegeleda,? ütles ta lühidalt.

Samasisulise vastuse andis ka ARKi siseauditi osakonna juhataja Eero Aarniste, vabandades, et osakond loodi alles aasta alguses ja seni pole keegi selle asutuse peale kaebusi esitanud.

OÜ-l Liivi Teenindus on ARKiga samas hoones ka kohvik. Firmal, mille tegevdirektoriks on juhi abikaasa Aime Tamberg, on veel kaks söögikohta lennujaamas, kauplus reisisadamas ning restoran peapostkontori esimesel korrusel.

Liivi Teeninduse OÜ majandusseis on viimastel aastatel järjest paranenud, möödunud aastal lõpes pangalaenu tagasimakse.

1999. a oli ettevõtte käive 2,7 mln krooni ja puhaskasum ligi 250 000 krooni Krediidiinfo andmetel. Aasta varem oli firma kahjum ligi 200 000 krooni ja käive 2,3 miljonit krooni. Ettevõttes töötab Krediidiinfo andmetel 17 inimest, maksuvõlgu pole. ___________________________________________

___________________________________________

ARK

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing