Sonera juhi lahkumine kiirendab liitu Teliaga

Kaja Koovit 12. juuni 2001, 00:00

Kaj-Erik Relander teatas eile, et lahkub Sonera tegevjuhi kohalt alates augustist isiklikel põhjustel. Aasta lõpuni täidab ta nõukogu nõuniku kohustusi.

?Relanderi otsus tuli mlle üllatusena,? teatas Sonera nõukogu esimees Tapio Hintikka.

Vaatamata nõukogu juhi üllatusele arvavad analüütikud, et lahkumine ei olnud sugugi nii ootamatu ja selle põhjused peituvad ühinemisplaanides Rootsi Teliaga.

?Raske on leida Relanderi kiirele lahkumisotsusele mõnda muud põhjendust,? lausus Evli Securities?i analüütik Illka Santti agentuurile AFXpress. ?Arvestades, et reedel otsustas lahkuda ka asetegevdirektor Harri Holmén, võib arvata et kumbki neist ei olnud nõus Soome valitsuse kavaga ühendada Sonera Teliaga,? lausus ta.

Selle aasta alguses Sonera tegevjuhi kohale asunud Relander oli ühinemise vastane, soovides erinevalt Põhjamaades ühtse uue teleoperaatorfirma loomise plaane pidavast Telias suunduda mujale Euroopasse. Plaanide elluviimiseks ja seal 3G litsentside käimalükkamiseks on Sonera võlakoorem kasvanud 6 miljardi euroni ( 94 mld kr).

Kuigi tegevjuhi lahkumine on lühiajaliselt halb uudis, siis pikemaajalises perspektiivis on see positiivne, suurendades Teliaga ühinemise tõenäosust, lausus Santti.

?On tõenäoline, et Telia näeb nüüd oma võimalust ja teeb ostupakkumise,? lausus Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik. Tema sõnul on pakkumise aeg lahtine ning otsustajaks suuresti ettevõttest 53% kontrolliv Soome riik. Aktsia turuhinda arvestades on selge, et Telia ei maksaks aktsia eest 30 eurot, millega riik oma osalust eelmisel korral müüs. Kui aga pakutakse näiteks 15?20 eurot, tekib küsimus, mis saab väikeinvestoritest, kellest paljud kannaksid suuri kahjusid.

Sonera aktsia hind langes tegevjuhi lahkumise teate järel ligi 7%, kuid analüütikud ootavad sellelt turu keskmisest paremat tootlust.

Sonera ja Telia ühinemine oleks ekspertide hinnangul loomulik. Sonera abiga saaks Telia juurdepääsu kolmanda põlvkonna mobiilsideturule, Sonerale avaneks aga võimalus oma bilanssi puhastada.

Suuromanike ühinemine peaks kasuks tulema ka Eesti Telekomile, sest seni on nii mõnedki otsused toppama jäänud just omanikevaheliste erimeelsuste taha.

Ühispanga analüütik Sander Danil lausus mai lõpus, mil Sonera ja Telia ühinemine tõsisemalt päevakorda kerkis, et ühinemisel tekiks Eesti Telekomil üks tugev strateegiline omanik, mis aitaks kiiremini rakendada uusi tehnoloogiaid. Praegu võib esineda olukordi, kus suuromanikud ei taha kõige uuemaid tehnoloogilisi lahendusi siia tuua, sest koduturul ollakse konkurendid.

Trigon Marketsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk sõnas toona, et pole võimatu, et Sonera ja Telia ühinemise tulemusena konsolideeritakse tütarettevõtted Baltimaades. Üks suur firma parandaks ettevõtete aktsiate likviidsust ja oleks atraktiivsem oma suuruse tõttu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing