Tallinna Äripank tahab jätkata väikepangana

Peeter Raidla 12. juuni 2001, 00:00

Tallinna Äripanga juhatuse esimees ja president Valeri Haritonov, milline on teie panga ni?? Eesti pangamaastikul?
Pakume pangateenuseid eeskätt eraisikutele ning väike- ja keskmistele ettevõtetele. Läbi oma tütarettevõtte TBB Liisingu pakume laenutooteid ka põllumajandusele. Summad ei ole küll suured, näiteks põllumajandusega seotud laene on tänavu kavas 15 miljoni krooni eest.

Suurettevõtetele jääb meie pank mõistagi väikeseks. Veel hiljuti saime anda ühele kliendile laenu kuni 19 miljonit krooni. Nüüd on see piir lähtuvalt omakapitali suurenemist kasvanud 27?30 miljoni kroonini.

Vaatamata sellele, et Tallinna Äripank on Eesti vanim, on ta seni jäänud pisipangaks. Miks te olete püsima jäänud?
Meiega on jäänud meie vanad kliendid, kellele on tasapisi lisandunud ka uusi. Lisaks on hakanud aktsionärid panga tegevuses aktiivsemalt osalema.

Klientide arvu ei saa muidugi võrrelda suurte pankadega, aga meie jaoks on nende kasv olnud piisav.

Kas teie klientide igapäevaelu käib läbi teie panga või on põhiline siiski hoiustamine?
Eraisikud kasutavad loomulikult rohkem hoiustamist. Meie pakutav hoiustamisprotsent (6% ringis) on veidi kõrgem kui kolmel suurel Eesti pangal ? Hansapangal, Ühispangal ja Sampo Pangal. Ehkki ka laenuintress (11?11,5 %) on meil nende omast pisut suurem.

Kõrge hoiuseprotsendi pakkumiseks tuleb kuskilt ka kasumit teenida. Mille pealt te ikkagi kasumit teenite?
Meie tulud pärinevad kolmest allikast ? väljastatud laenud, tähtajalised hoiused välispankades ja komisjonitasud. Nüüd on lisandumas neljaski suund ? väärismetallid.

Mida te silmas peate, kas kulla ostu-müüki?
Plaatina ja hõbedat. Metall ise läbi Eesti ei liigu, tehingud toimuvad Euroopas ja Ameerikas.

Teie pangast teatakse suhteliselt vähe. Kus teie kontorid üldse asuvad?
Tallinnas on kaks ning ka Narvas ja Pärnus on meil oma kontor. Me ei taotlegi kontorite võrgu laiendamist. Uusi kontoreid on mõtet avada üksnes siis, kui nad hakkavad ka kasumit teenima.

Kuidas te oma klientidega ikkagi suhtlete, kui kontoreid on vaid neli?
Alates jaanuarist on ka meil oma internetipank.

Samas pole teil oma pangakaarti, nii et teie klientidel puudub võimalus pangaautomaate kasutada.
Meil on nüüd olemas kõik traditsioonilised pangateenused, välja arvatud pangakaart. Oleme sellele küll leidnud ajutise lahenduse koostöös Hansapangaga, kes väljastab oma kaarti meie klientidele. Meie oleme Hansapanga klient ja meie kliendid jäävad ikkagi meie kliendiks. Mõistagi ei ole selline seis meile kasulik.

Loodame hiljemalt järgmisel aastal saada kaardikeskuse liikmeks. Siis saame ka ise pangakaarte välja anda ja pankaautomaatide ristkasutusega liituda. Oma pangaautomaate pole meil mõtet hakata soetama.

Mis on ikkagi see, millega te klienti meelitate?
Personaalsus ja privaatsus. Meie pangas on kliendil oluliselt lihtsam pääseda pangajuhtide jutule.

Kas see ei või kaasa tuua kergekäeliste laenude andmist?
Tegutseda tuleb ikka nende reeglite järgi, mis on kehtestatud. Laenude andmine ei kuulu mitte pangajuhi, vaid krediidikomitee pädevusse.

Palju teil üldse pangas inimesi tööl on?
45.

Kas teile panga ülevõtmispakkumisi pole tehtud?
Kahe viimase aasta jooksul küll mitte.

Kas Eesti Pank pole teile ettekirjutusi teinud?
Me pole arveldustega kunagi hiljaks jäänud. Ka pole meile tehtud ettekirjutusi pangandusnormatiivide täitmise suhtes.

Mida need ettekirjutused on siis puudutanud?
Eelmisel aastal kontrollis Eesti Pank meie tegevust ning meie tähelepanu juhiti kahele probleemile ? likviidsuse juhtimise metoodika puudulikkusele ja arengukava puudumisele. Need vajakajäämised on likvideeritud.

Mõned aastad tagasi otsustasid Tallinna Äripanga aktsionärid vähendada panga aktsiakapitali kahjumi katmiseks.
Jah, see oli 1998. aastal. Kuid eelmise aasta kasum suunati tänavu emissiooniga uuesti aktsiakapitali laiendamisse, millega aktsiakapital jõudis 63 miljonilt kroonilt taas üle 76 miljoni krooni.

Teie panga aktsionärid on avalikkusele suhteliselt tundmatud. Kes nad on?
Suuremate aktsionäride hulka kuuluvad ettevõtted on valdavalt kas investeerimise, ehituse või energeetikaga seotud firmad.

Kuhu te oma arenguga jõuda tahate?
Tahame jääda pangaks, kes pakub kõiki klassikalisi pangateenuseid, ning säilitada ühtaegu viimaste aastate kasvutempo.

___________________________________________

Tallinna Äripanga nõukogu esimees Viljar Veskiväli, teile kuulub praegu üle 4,7 protsendi panga aktsiatest. Kas teile on kunagi makstud dividende?
Dividende maksti üksnes panga algusaastail.

Miks te siis olete jäänud aktsionäriks?
Ka mingi missioonitunne peab olema. Tallinna Äripank jäi ellu tänu sellele, et MAPO Pank müüs oma osaluse Eesti residentidele. MAPO Pangale kuulus üle 50 protsendi Tallinna Äripangast ja tema dikteeris tingimusi.

Viimased aastad on pank hakanud ka kasumit teenima, eelmisel aastal üle 15 miljoni krooni. Ja ma loodan, et kunagi tulevad ka dividendid.

Teie enam kui 3 miljonit krooni oleks Hansapangas ilmselt rohkem teie missioonitunnet toetanud?
Seda küll, aga ega kõigil polnudki algusaastail võimalust Hansapanga aktsionäriks saada. Ka Tallinna Äripanga aktsia väärtus hakkab loodetavasti tõusma. Eesti Energia hindas viimati meie aktsiaid müües nende hinnaks 14 krooni 10kroonise nimiväärtuse juures. Usun, et nende väärtus kasvab veelgi.

___________________________________________

Tallinna Äripanga 2000. aasta aruannet auditeerinud vannutatud audiitor Veiko Hintsov firmast Deloitte& Touche juhtis tänavu aprillis panga aktsionäride ja juhatuse tähelepanu kahele asjaolule.

Esiteks riskidele, mis tulenevad tegevuse seotusest Venemaa ja teiste SRÜ riikidega.

Ning teiseks kahe välispanga deposiitide olulisele kontsentratsioonile Tallinna Äripangas. Nimetatud deposiidid moodustavad vastavalt 81 ja 19 protsenti teiste krediidiasutuste poolt pangas hoiustatavatest vahenditest ning võivad seeläbi oluliselt mõjutada panga tegevust.

___________________________________________

Eesti Pank keeldus kommenteerimast Tallinna Äripangale tehtud ettekirjutuste sisu, põhjendades oma keeldumist krediidiasutuste seadusega.

Keskpanga avalike suhete nõunik Janno Toots tõdes, et ettekirjutuste tegemine kuulub pangainspektsiooni tööprotsessi juurde ning nende eesmärk on krediidiasutuse tähelepanu juhtimine teatud protsessidele. Pangainspektsioon teeb Tootsi sõnul ettekirjutusi kõigile pankadele, ent kahjuks ei saa Eesti neist ühtegi kommenteerida.

Toots juhtis tähelepanu asjaolule, et pankade finantsseisu kohta saab teha järeldusi kvartaalselt avaldavate avalike aruannete põhjal. 2001. aasta esimese kuu aruande põhjal on Tallinna Äripanga kapitali adekvaatsus 42,05 protsenti, mis täidab Eesti Panga kehtestatud 10 protsendi nõude.

___________________________________________

Vt. ka tabelit: Tallinna Äripanga arengud

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing