Ametnikud lasevad euromiljonitel minna

12. juuni 2001, 08:12

Eestlased on küll tublid euroraha väljakauplejad, aga paraku selgub, et pahatihti ei hakata selle rahaga midagi peale, kuni kätte jõuab kümnete miljonite kasutamise ?aegumistähtaeg?, kirjutab Postimees.

Euroopa Komisjoni delegatsiooni ja rahandusministeeriumi revisjoni käigus selgusid kurvad faktid - veeteede ameti Phare CBC projekti ?Laevaohutuse tagamine Tallinna lahel? raames jäi kasutamata kogu Phare poolt eraldatud summa - 1,75 miljonit eurot.

Seda hoolimata asjaolust, et veeteede ameti ametnikud nägid 27,4 miljoni Eesti krooni väljakauplemiseks tõsist vaeva.

Samamoodi finantseeris Phare Tallinna-Narva raudtee rekonstrueerimise projekti viie miljoni euroga, millest 0,855 miljonit eurot ehk 13,4 miljonit krooni jäi lihtsalt kasutamata. Ametkonnad said finantseerimislepingu sõlmimisega hakkama vahetult enne päeva, kui see raharong oleks Eesti jaoks igaveseks läinud.

Venitamine, vilets kommunikatsioon ja suutmatus 13,4 miljoni krooni kasutamiseks ettepanekuid teha oli siingi peapõhjuseks.

Euroopa Liidu vahendite kasutamiseks on üldjuhul oma tähtaeg, mille jooksul tuleb leida mõistlikud võimalused investeerimiseks. Kui hetk maha magada, siis jääb Eesti rahast lihtsalt ilma, ning nagu näha, on nii juba juhtunud.

Rahandusministeeriumi asekantsler Renaldo Mändmets tunnistas Postimehele, et kaks eelmainitud rahasummat on tõepoolest pöördumatult ?käest libisenud?. ?Aga ülejäänuga oleme oma jõududega toime tulnud,? lisas ta.

Välisabivahendite asjaliku kasutamisega on tundmatuks jääda soovinud euroametniku kinnitusel Eestis probleeme piisavalt. ?Euroopa Komisjon ei pea kõike kontrollima - just Eesti ise peab sellega tegelema - see ongi lakmuspaber, mis näitab, kas Eesti saab nende vahendite kasutamisega hakkama või ei.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing