Äripäev on tuliselt valitsust toetav ajaleht

13. juuni 2001, 00:00

Kersti Kaljulaid, Mart Laari nõunik, halvustab eile avaldatud artiklis teravalt Äripäeva ja tema toimetust.

Peaministri majandusnõunik leiab eile ilmunud kommentaaris, et üksnes negatiivsest juhinduv Äripäev ei taha üheski valitsuse ettevõtmises näha mitte ühtki positiivset nooti. Ma ei ole selle väitega nõus. Pole ühtegi teist valitsust, kelle poliitikat oleks Äripäev niivõrd tugevasti toetanud kui Mart Laari praegust kabinetti.

Esiteks oli Äripäev ainuke ajaleht, kes oma juhtkirjas soovitas valijatel hääletada Isamaaliidu ja Reformierakonna poolt, kelle poliitika on nii ettevõtluse kui ka riigi arengu seisukohalt toimetuse arvates kõige sobivam. Äripäev ei ole oma soovitust tagasi võtnud.

Teiseks on Äripäev ainuke ajaleht, kes on ühemõtteliselt toetanud valitsuskoalitsiooni otsust kaotada tulumaks ettevõtete investeeringutelt. Me pooldame seda sammu jätkuvalt.

Kolmandaks toetas Äripäev valitsust elektrijaamade müümisel NRG-le, kuigi muu meedia, president ja opositsioon olid teravalt selle tehingu vastu.

Neljandaks oli Äripäev jällegi pea ainuke toimetus, kes toetas valitsuse põhimõtteid raudtee erastamisel. Enda kahjuks peab ütlema, et me toetasime algselt koguni ämbrisse astumist Rail Estoniaga. Tõsi, et protsessi käigus tekkinud segadusi ja konsultantidele makstud hiigeltasu jäi meile arusaamatuks.

Viiendaks on Äripäev alati jaganud valitsuse seisukohta säästueelarve printsiipide kehtestamise ja rakendamise puhul.

Kuuendaks on Äripäev oma juhtkirjades tunnustanud Tiigrihüpet ja valitsuse tehnoloogia eelisarendamise põhimõtteid. Kuid me tunneme ka muret selle segaduse üle, mille on tekitanud tehnoloogiaprogrammi haldamise üleviimine teede- ja sideministeeriumisse.

Seitsmendaks on Äripäev toetanud valitsuse põhimõtet säilitada pikaks perioodiks ühtlane ja madal maksukoormus. Oleme mõistagi tähele pannud, kui valitsuse kavades on peegeldunud otse või kaudselt maksukoormuse kasv.

Kaheksandaks on Äripäev tunnustanud Isamaaliidu programmilist seisukohta viia Eesti aastane SKP kasv 10% ja Reformierakonna valimislubadust tõsta keskmine palk 9000 kroonile. Valitsuses on mõlemad erakonnad oma lubadusest taganenud ja selle eest oleme me valitsust ka kritiseerinud.

Üheksandaks on Äripäev tunnustanud oma juhtkirjas valitsust ja personaalselt siseminister Tarmo Loodust piraatkaubanduse likvideerimise eest Kadaka turul.

Kümnendaks oli Äripäevale sümpaatsed valitsuskoalitsiooni radikaalsed printsiibid haldusreformi planeerimisel. Kuid mõistmatuks jääb meile, miks Reformierakond on sellele reformile kaikaid kodaratesse löönud.

Loetelu võiks jätkata. Kuid juba eeltoodu põhjal ma täiesti saaksin aru, kui Keskerakond või Rahvaliit süüdistaksid Äripäeva kui valitsusele lähedalseisvat ajalehte. Räige rahulolematus peaministri nõuniku poolt teeb mind nõutuks.

Äripäev tunnustab Laari valitsust, kellel on kahtlemata oluline roll selles, et Eesti on viimastel aastatel olnud vaieldamatult Ida-Euroopa kõige kiirema arenguga riik. Kuid see ei anna õigust lustlikule peaministrile põmmutada opositsiooniliidri pilti või mõnele teisele kabinetiliikmele luba lendu lasta kümneid miljoneid kroone.

Kersti Kaljulaid omistab tema meelest kõigile majandusega ja poliitikaga kursis olevate inimeste ühiseks arvamuseks järgmist: ?Äripäev on Eesti ühiskonnas omaette nähtus, millega otsekohe seostuvad lahmivad seisukohad, igasuguse analüüsi puudumine, enda autoriteediks pidamine kõikides küsimustes.? Ometi näitab BMFi poolt kevadel tehtud uuring, et 70,1% eestlastest otsustajaid loeb Äripäeva ja 94,2% peab seda kasulikuks leheks. Valitsuse suhtes näitab aga Emori poliitikaseire, et kabinetil on toetajaid vaid 10% elanike hulgas ja vastaseid tervelt 40%.

Mul oleks siiralt hea meel, kui Äripäev saaks ka tulevikus tunnustada valitsust nii suurelt, kui me oleme seda teinud seni, ning ka rahvas saaks hinnata valitsust tema tegude vääriliselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing