?algirise omanik võitleb ülevõtjaga

Tõnis Arnover 13. juuni 2001, 00:00

SBA-le kuuluvate ettevõtete grupp on järjest kasvanud, see moodustab ligi 40% Leedu kergetööstusest ja annab umbes 2 protsenti Leedu koguekspordist. Lisaks kuulub SBA-le Leedu spordi uhkus Kaunase ?algiris ja kogu selle järelkasvu koolitus.

Kõik arenes hästi mullu septembrini, kui firma Status ja Partnerid (Status ir partneriai) omandas 34,39% SBA aktsiatest. Sestpeale on Status üritanud oma aktsiapaki vastu suure vaheltkasuga välja pressida SBA-le kuuluva Utenose trikotaa?ikombinaadi aktsiaid. Eesmärgi saavutamise nimel püüab Status igati häirida SBA ettevõtete tööd, ostab kokku nende aktsiaid ja on algatanud nende vastu üle tosina kohtuasja info varjamise ettekäändel. Nende tegevus on sedavõrd räige, et Leedu ekspeaminister Gediminas Vagnorius on Leedu ajakirjanduses nimetanud seda majandusliku võitluse uueks etapiks Leedus.

?Status, mille taga on endise KGB taustaga seltskond, teatas kohe pärast SBA aktsiate ostmist, et neid ei huvita investeerimine, vaid kasumi saamine,? ütles SBA pressiesindaja Gintautas Misiukevicius. ?SBA aktsiate eest maksid nad 12 miljonit litti, aga SBA-le kuuluvate Utenose aktsiate väärtus on vähemalt 100 miljonit litti.? Üldiselt on Status tuntud selle poolest, et tema ostetud firmad peagi pankrotti lähevad. Tuntumatest võiks mainida Vilniuse õlletehast Tauras ja farmaatsiatehast Sanitas.

Status toob kahju ka Leedu esindusmeeskonna ?algirise imagole. Umbes 5-6 aastat SBA-le kuulunud ?algiris vajab Euroopa meistritesarjas mängimiseks raha, aga närvilised suhted grupi sees raskendavad raha hankimist, mistõttu SBA tahaks väga teda ühele oma aktsionärile maha müüa, ütles SBA finantsdirektor Valdas Bernatavicius.

SBA sai alguse väikesest mööblikooperatiivist, kus Arunas Martinkevicius valmistas nahkmööblit. Äri laienedes ja kasumi tekkides hakkas ta investeerima teistesse mööblifirmadesse, siis lisandusid tekstiiliettevõtted ja naftaäri. 37aastane Martinkevicius on jäänud grupis suurimaks osanikuks 40,5 protsendiga, Statusel on 33,4% ja SBA tööstusgrupi peadirektoril Rimas Varanauskasel 15,11% aktsiatest.

Igal ostetud ettevõttel oli oma nukker lugu, enamik neist oli enne ostmist pankroti serval, selgitas grupi teket finantsdirektor Bernatavicius. SBA mööblitööstusgruppi kuulub viis firmat.

SBA tekstiilitööstusgruppi kuulub samuti viis firmat, sealhulgas Leedu turu liider Utenos Trikota?as.

Suhteliselt hiljuti omandatud naftagrupil on tütarfirmad Moskvas, Ukrainas ja Minskis ning see tegeleb toornafta ostmise, töötlemise ning läände müümisega. Käive umbes 370 miljonit krooni.

SBA peakontor asub Kaunases. SBA pressiesindaja Gintautas Misiukeviciuse sõnul tahaks firma viia selle üle Vilniusesse. ?Kohe, kui laheneb tüli Statusega, tahame peakontori üle viia pealinna,? ütles ta, viidates Kaunase poliitikute loodud ebasoodsale majanduskliimale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing