Vesipõrandakütte müüjad ei näe elektripõrandaküttes konkurenti

Anne Oja 13. juuni 2001, 00:00

Vesipõrandaküte on kaasaegne küttesüsteem, kus küttekeha ? veetorustik ? on paigutatud põranda sisse nii, et küttepinnaks on kogu ruumi põrand. Lihtsustatult töötab vesipõrandaküte nii: soojusallikast jooksevad veetorud jaotuskollektorisse, kus vesi reguleeritakse vastavalt iga toa/majaosa nõutavale temperatuurile, ning siirdub seejärel mööda põranda alla paigutatud veetorusid maja osadesse laiali.

Kui elektripõrandaküttesüsteeme maaletoova ASi Devi Eesti kodulehel on kirjas, et kaabli ja mati paigaldamisega saab igaüks omal jõul hakkama, siis vesipõrandaküttega on asi keerulisem.

?Vesipõrandaküttesüsteemi paigaldamiseks ei piisa, kui olete korra elus müüri ladunud,? on Erkki Kesa kindel. ?Soomes püüti üldehitustarvete kauplustes müüa põrandaküttematerjale koos paigaldusjoonistega, aga see kukkus läbi,? teab Kesa rääkida.

OÜ PG Ehitus müügijuhi Meelis Resevi sõnul paigaldavad nad maaletoodava Nereuse põrandaküttesüsteemi alati ise. Veega põrandaküttesüsteemi paigaldamisega võib hakkama saada ka mitteasjatundja, kui ta endale kõik vajaliku selgeks teeb, kuid ilma kütteprojektita seda teha siiski ei soovita.

Ehkki kõik algab projektist, ei pea see olema vormistatud kaante vahele ning koosnema mitmekümnest leheküljest.

?Projekt võib olla ka ajalehe nurga peale sirgeldatud, põhimõte ja teatud hüdraulilised ning soojustehnilised arvutused sinna juurde,? selgitab 3E juhataja Alar Kotli. Kuigi projekti eest ei ole inimesed tihti nõus väga palju maksma, soovitab ta see vormistatud kujul tellida. Vaid nii saab teostajalt nõuda süsteemi projektijärgset paigaldust ning töö adekvaatsust hinnata.

Põrandaküttesüsteem vajab just selleks otstarbeks ette nähtud materjale. Igasugused plastist veetorud ei paindu ning lasevad lubatust rohkem hapnikku läbi. ?Tuleb mõelda, mida maha panna ? võib ju osta ka lüpsimasina vooliku ? see on pehme ja odav,? teab Kotli.

Mida õhem on betoonikiht, seda kergemini tulevad sinna praod, mis tekitavad neid läbivatele torudele lõikepingeid.

Et pragusid vältida, jagatakse valatav pind valukaartideks ja läbivad vuugid täidetakse elastse ainega. Ei ole mõeldav ühes tükis valada L-tähe kujulist ruumi. Betoonplaat isoleeritakse ka seintest ja selle alla paigutatakse soojus- ning müraisolatsioonikiht.

Levinud on kokkuhoiust või teadmatusest tekkinud vead betooni valamisel. Kui betoonikiht jäetakse alt kilega isoleerimata või kuivab see pealt liiga kiiresti, ei toimu ühtlast kivistumist. Siis tõmbab põrand kas lohku või läheb kummi. Lihvi appivõtmisel enne põrandakatte paigaldamist on põrandapind poole aasta pärast algsest vastupidise kujuga.

Õige vesikütte paigaldamise juurde kuuluvad tingimata surveproov ja proovikütmine. Vigastuste kiireks avastamiseks jäetakse torustik betooni valamise ajaks surve alla.

Süsteemi ülesehitamisse kuulub ka selle kaitsmine juhuslike avariisituatsioonide eest. Soovitav on kasutada automaatikat, mis välistab põrandate ülekuumenemise katla või termostaadi rikke ja elektrikatkestuse tõttu.

Ruumidesse paigaldatakse temperatuuri täiendavaks kontrollimiseks ka lisaandurid, sest kalli põrandakattematerjali hilisema väljavahetamisega riskida ei tasu.

Vesipõrandaküte on kindlasti meile konkurent, aga igasugune põrandaküte on oluliselt parem kui radiaatorküte.

Elektripõrandaküttel on eeliseid vanades renoveeritavates majades, kus põrandapinda ei saa tõsta. Meie küttematt tõstab seda vaid 2,5 mm. Samuti on elektripõrandaküte väikestel pindadel oluliselt odavam kui vesipõrandaküte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing