EPL: aü ei peaks nõudma netopalga endisele tasemele tõstmist

13. juuni 2001, 08:06

Fakt, et kõigi eelduste kohaselt hakkab Eestis 2002. aastal tööle töötuskassa, on ühtaegu nii hea kui ka halb uudis. See, kas hea kaalub üles halva või vastupidi, selgub alles siis, kui töötuskindlustus mõnda aega toiminud on, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Hea on see, et töötuks jäänud inimene saab töö kaotamisele järgneva poole aasta jooksul elada inimväärsemat elu kui seni.

Halb on see, et tööandjale tähendab töötuskindlustus lisakulutusi. Seda koormavamaid, mida rohkem inimesi tal palgalehel on.

On väga kahtlane, et töötajad rahumeeli lepivad oma netopalga vähenemisega selle protsendi võrra, arvatavasti tahab enamik neist tööandjalt sellevõrra suuremat palka saada.

See tähendab, et eriti tööstuses tegutsevatel ettevõtetel hakkab olema praegusest veelgi enam motiive investeerida inimeste asemel masinatesse.

Sellepärast teeksid ametiühingud targasti, kui nad ei hakkaks kindlustusmaksete rakendumisel nõudma netopalga endisele tasemele tõstmist. Esiteks võib see tööpuuduse tõusu näol tagasilöögi anda.

Teiseks saavad töötajad nende kindlustusmaksete eest vastu hüve, mis on tehtud nende, mitte tööandja tarbeks. Ja selle eest ju võib oma palgast natuke raha maksta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing