Ülo Toomsalu • 13. juuni 2001 kell 6:04

Saarlaste uue sadama ehitus võib viiendat korda nurjuda

Viies väljapakutud koht Saaremaa suursadama rajamiseks võib samamoodi nagu eelmised ära langeda, sest asjatundjate hinnangul peab reisisadama omanik hakkama pidevalt sadamapõhja süvendama, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Kuna Tagalaht on väga hästi avatud hoovustele, tekib kavandatavas sadamas Kesknõmmel kindlasti probleeme süvendamisega, sest iga paari aastaga kannavad hoovused sinna pinnast kokku,? lausus uueks sadama-alaks pakutud Kihelkonna valla Kesknõmme olusid tundev Kihelkonna vallavolikogu liige Jaan Kõster.

Tema sõnul ohustavad sadamat ka tugevad loode- ja põhjatuuled, mille tekitatud suurte lainete tõttu langeb merekallas tihti sisse.

?Igal juhul eeldab sadama ehitamine ka tugevaid kaldakindlustustöid, kuid selge on see, et suure süvisega laevade sadamasse tulek pole võimalik,? märkis Kõster.

Merepõhjas liiva liikumise probleemi tunnistas ka Kesknõmmele sadamat planeeriva OÜ Saare Sadam juhatuse liige Lembit Laido, kuid ei pea seda ületamatuks.

Projektiga seotud Lembit Laido poeg Meelis nentis, et esialgu on teada, et Kesknõmmel on pinnase liikumisega samasugused probleemid kui Veerel, mis süvasadama rajamisel kõrvale jäi.

Saaremaa suursadama ehitamisel äripartneriks pürgiva ASi Saarte Liinid nõukogu esimees Riho Sõrmus lausus, et firma kavatseb tellida uuringu, mis selgitaks Kesknõmme sobivuse suursadamaks.

Suursadama rajamist on kaalutud varem Undvasse, Veerele, Vaigu randa ja Suuriku- Kuriku pankade piirkonda.

Hetkel kuum