Uue mobiilifirma plaanid saladuses

Viktoria Korpan 14. juuni 2001, 00:00

1. juulil Tele2-st lahkuva Peep Põldsammi juhitav ja uue linnapea Tõnis Paltsi asutatud Vertelson Halduse OÜ taotles sideametilt mobiilside opereerimiseks luba, kuid taotlemine on praeguseks peatatud.

?See ei ole seotud Tõnis Paltsi linnapeaks saamisega, Paltsil ei ole enam selle firmaga pistmist, ta ei ole selle omanik,? selgitas Põldsamm. ?Loa taotlemine on peatatud minu huvide konflikti vältimaks, 1. juulini olen veel Tele2-s tööl.?

Põldsamm ütles, et uudis võimaliku uue mobiilsideoperaatori tulekust tuli veidi liiga vara välja.

?Võimalused on 90/10, et ma midagi teen. Keegi ei ole veel otseselt turule tulemas, äriplaan on tegemisel,? rääkis ta. ?Raha hankimine on juhtimise üks ülesandeid. Kui on hea äriplaan, ei ole raha probleem.?

Uus firma ei hakka Põldsammi sõnul oma võrku ehitama, kuna sellel pole mõtet. ?Võrgud on juba olemas. Aeg või tururegulaator sideamet ravib loodetavasti need haavad, mida operaatorid ise endale tekitavad, kui ei lase teisi tegijaid oma võrku,? ütles ta. ?Telekommunikatsiooniturg areneb väga dünaamiliselt, suured muutused on tulemas, on terve rida ni??e, mis ei ole avatud või mis pole avanenud. Telekomiäri on globaalne äri.?

Eesti suuruselt teise mobiilsideoperaatori Radiolinja Eesti tegevdirektor Sami Seppänen ütles, et praegu on peaaegu võimatu hinnata, kui palju kliente võiks uus mobiilsideoperaator endale saada ja kui palju sellise firma käivitamine maksab. ?Sõltub päris palju, mis teenused ja hinnatase saab olema,? rääkis ta. ?Võib-olla on kliente, kes tahavad proovida uut varianti ja uus firma leiab ni?i,? sõnas Seppänen. ?Aasta alguses kasutas Eestis mobiiltelefoni 40 protsenti elanikkonnast, aasta lõpuks kasvab see number 50 protsendile, aga on ju riigid, kus 70 protsenti elanikest on mobiilikasutajaid, seega on küll veel potentsiaalseid kliente.?

Seppänen ütles, et RLE oleks valmis neljandale firmale võrku välja rentima, juhul kui see RLE-le majanduslikult kasulik on. Näiteks Soomes tegutsevad Telia ja Jippii! teistelt operaatoritelt võrku rentides, Jippii! teenuste ainsaks müügikanaliks on internet.

?100 miljoniga ei tee midagi. 500 miljoniga teeb ikka, kui ise võrku mitte ehitama hakata,? ütles Seppänen.

?Ei ole mahti potentsiaalse konkurendi äriplaani arendada,? kommenteeris uue operaatori võimalikku tulekut Peep Põldsammi praegune töökaaslane, Q GSMi tegevdirektor Üllar Jaaksoo.

?Kui turule tuli Q GSM, siis teiste firmade kommentaariks oli, et ei ole Q GSMi jaoks ruumi, turg on täis, mis osutus valeks,? lisas Jaaskoo siiski. ?Kui nad tulevad hea äriplaaniga, siis elavdab see turgu ja on klientide jaoks hea; kui nõrga äriplaaniga, siis võivad turu ära solkida.?

EMT tehnikadirektori Tõnu Grünbergi sõnul on ka ni?itoote müümisel vajalik piisavalt suur ni??. ?Eestis aga on turg nii väike, et kui teha mingi ni?itoode, siis sellel on vast paarkümmend kasutajat, kuid nii väikese klientide hulgaga mobiilsidefirma küll ära ei ela,? rääkis Grünberg. ?Niigi on kaks mobiilsidefirmat kogu aeg kahjumis ning 100 krooni eest kuus rääkiva kliendi saamiseks kulutatakse tuhandeid kroone.?

Grünbergi sõnul on mujal maailmas väga levinud, et firmad ostavad kokku mobiilside minuteid ning müüvad neid edasi. ?Teistes riikides on selliseid firmasid kümneid, kuid nad on harva edukad,? ütles Grünberg. ?Eestis aga ma ei usu, et keegi mobiilsideoperaatoritest soovib müüa odavalt kõneminuteid ning ega edasimüüja ei saa nende minutite eest palju rohkem küsida.?

EMT-l pole Grünbergi sõnul vaba võrguressurssi müüa, sest sidemastide paigutamisel arvestatakse ülekattega, mis on piirkonna eeldatav juurdekasv. ?Me pole üleinvesteerinud, et saaks midagi niimoodi müüa,? ütles Grünberg.

___________________________________________

Eestisse mahub neli operaatorit

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing