Mobiilside tulevik: uus põlvkond, äge konkurents

15. juuni 2001, 00:00

Umbes viis aastat tagasi ei olnud tollane Eesti Telekomi juht Toomas Sõmera ühel teede- ja sideministeeriumi pressipäeval ülevoolavate emotsioonidega kitsi, kui kiitis mobiilside perspektiivikust ja selle äri tulusust. Tollal hakkas GSM alles NMT kõrval kosuma ja Eestis oli vaid kaks mobiilsideoperaatorit. Praegu räägitakse juba neljanda operaatori võimalikust tulekust ja käegakatsutavas kauguses on kolmanda põlvkonna mobiilside.

Äripäev leiab, et Eestis on juba alanud võitlus G3 side turu pärast.

Olgugi, et Peep Põldsammi ja Tõnis Paltsi uus mobiilsideoperaator on veel loata ja ka tema mahtumises Eesti pisikesele turule on küllalt kahtlejaid, võib arvata, et neljanda tegijata turg ei jää. Räägiti ka enne Q GSMi tulekut 1997. aastal, et turg on täis ja kolmas operaator enam ei mahu. Mahtus ja üsna edukalt ? eelmisel aastal rääkis Q võrgus 100 000 inimest.

Teadaolevalt ei kavatse uus operaator ise võrke ehitama hakata, vaid rendib kõnemahtu teistelt operaatoritelt. Investeeringuid pole eriti vaja teha, infrastruktuur on olemas. Seega hiigelkulusid ta tegema ei pea. Ainult turundus, natuke inimesi ja lepingud mobiiltelefonide müüjatega. Ja tegu pole ka millegi ennekuulmatuga, on ka maailmast näiteid analoogselt tegutsevate firmade kohta võtta ? kasvõi Jippii! ja Telia põhjanaabrite juures. Ja vabu ressursse, mida välja rentida, pidavat ? kui uskuda Jaana Adusoni Q GSMist, Kaja Pinot EMTst ja Jüri Karelsoni RLEst ? kolmel seni tegutseval operaatoril olema.

Praegustel ja tulevastel telefoniomanikel on põhjust rahulolu tunda. Neljas tegija turul tähendab kõne jm hindade langust. On ju praegusedki hinnad jõudnud sellisele tasemele, kus nad on, just tiheda konkurentsi tõttu. Ja kui konkurents veelgi tiheneb, on sealt klientidel ainult võita. Võimatu pole ka, et mobiil- ja fiksside hinnad näiteks aastaga ühtlustuvad.

Kõige tõenäolisemalt ongi Põldsammi-Paltsi tegevuse kaugem siht 3G ehk UMTS. Eesti annab ju välja neli 3G litsentsi, millest ei saa välja lugeda midagi muud, kui et edaspidi tegutseb turul neli operaatorit. Et UMTSi tuleku ajaks turul juba tegija olla, tuleb muidugi alustada varakult ja esialgu GSMiga. Madalamate hindadega ja tasapisi oma ni??i sissesöömisega. Et siis uute lahendustega turuosa järjest suurendada.

Põhimõtteliselt polegi vahet, kas Palts-Põldsamm tegid uue firma ise mobiiliturul kaasalöömiseks (kogemusi ju mõlemal on), või lõid eestlastele küllalt omase äriprojekti: firma püsti, turuosa sisse töötada ja siis töötav ettevõte kasudega maha müüa. Oluline on, et ajaks, kui Eestis tuleb kasutusele 3G, kui meil on taskus telefonid, mis edastavad korralikku videopilti ja muusikat ning pakuvad suuremat andmesidekiirust, kui telefonil ei ole enam vaja klahve vajutada, vaid piisab temaga rääkimisest, on meil turul konkureerimas senisest rohkem operaatoreid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing