SAPARDi raha saabub liiga hilja

Kristina Traks 15. juuni 2001, 00:00

Piima- ja kalatööstused peavad euronõuetele vastama järgmise aasta 1. jaanuaril, lihatööstused järgmise aasta 1. juulil.

Osa SAPARDi programmist on ette nähtud tööstustele just euroinvesteeringute tegemiseks. Praegu on aga enamik tööstusi kas investeeringud juba teinud ning eurotunnustuse saanud või siis kohe-kohe ehitus- ja renoveerimistöid alustamas. SAPARDi programmist peaksid liha-, piima- ja kalatööstused tänavu saama umbes 100 miljonit krooni.

?Me alguses lootsime, et saame piimatööstuse tarvis SAPARDi programmist raha, ei jõudnud aga oodata, võtsime laenu ja nüüd on euroekspordiluba olemas,? rääkis Saaremaa Liha- ja Piimatööstuse direktor Ahti Viilup.

Tema sõnul otsustavad Saaremaa tööstuse juhid lähima kuu aja jooksul laenuvõtmise investeeringuks lihatööstusesse. ?5?10 miljonist kroonist oleme rääkinud ja kolme-nelja kuuga peaksid tööd olema tehtud,? ütles Viilup.

Piimaliidu ja Tallinna Piimatööstuse juhatuse esimees Neeme Jõgi ütles, et tema ei tea sellist piimatöösturit, kes loodaks SAPARDi programmi abil mingeid investeeringuid teha. ?Isegi kui programm sügisel käivitub, on sealt raha saamine väga keeruline,? rääkis Jõgi. Tema sõnul peab igaks väiksemakski ehituseks olema täisprojekt, mida ehituslikult ei pruugi üldse vaja ollagi või siis tuleb võtta pakkumine kolmelt rahvusvaheliselt tunnustatud hankijalt. ?Samuti ei saa SAPARDi abil osta kasutatud seadmeid, mis tegelikult ei pruugi üldse halvad olla,? rääkis ta.

Tallinna Piimatööstus on Jõgi sõnul just lõpetamas piltikult viimast pintslitõmmet tehases ilma igasuguse abirahata, et esitada juuli alguses veterinaarametile taotlus tehase eurokõlbulikuks tunnistada.

Ka lihaliidu tegevjuht Peeter Grigorjev ütles, et vähemalt suurematele tööstustele on SAPARDi raharong juba läinud. ?Valga tööstus ootas SAPARDit, nüüd teevad ise, Rakvere investeerib ise, Saaremaa ilmselt ka, keegi ei julge riskida, et ehk see raha ikka tuleb,? ütles Grigorjev. ?Kurb on see, et ettevõte, kes on täna euroinvesteeringuid juba alustanud, ei saa enam SAPARDi rahast matti, sest SAPARD ei luba ühtegi liigutust teha enne projekti ametlikku käivitamist.?

SAPARDi agentuuri direktor Katrin Noorkõiv märkis, Euroopa Komisjonist peaks järgmisel nädalal peaks tulema nõusolek programmi alustamiseks. Siis peab veel valitsus mõned määrused vastu võtma ning seejärel saadab SAPARDi agentuur trükki raha taotlemise blanketid. Taotluste vastuvõtmine algab tõenäoliselt juulis ning raha jõuab soovijateni kõige varem oktoobris.

Kuna SAPARD pidi käivituma juba eelmisel aastal, kandub see raha sellesse aastasse üle ning kokku jaotatakse investeeringuteks sel aastal umbes pool miljardit krooni. Kui raha peaks üle jääma, on võimalik seda kasutada veel kaks järgnevat aastat.

___________________________________________

04.12.2000 Miljard krooni euroraha leiab tee Eestisse

16.10.2000 Euromiljard teel Eestisse

14.06.2000 Euroliidu lõputud lubadused

12.06.2000 Maaelu toetusfondid liituvad

17.03.2000 Euroraha saamine võib veelgi venida

07.02.2000 Mida teha euromiljardiga?

28.10.1999 Eesti põllumehed võivad ELi 190mln toetusest ilma jääda

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing