Tallinn hotellibuumi lävel

Peep Sooman 15. juuni 2001, 00:00

Tänaseks on seitsmest planeeritavast hotellist kuus vaid paberil. Ainult Jõe tänaval asuv nn WTC Hotell, mis müüdi mullu norrakatele, on valminud, kuid seegi seisab seni siseviimistluseta.

Paar aastat tagasi planeeriti sinna 140kohalist neljatärnihotelli, hotelli maksumus pidi olema umbes 100 miljonit krooni. Projekti vedanud WTC ehk World Trade Center müüs aga hoone maha. Lähikuudel peaks uus omanik, Norra firma Linstow International otsustama, kas hotelliprojekt jätkub. Linstow Internationalile kuulub ka Reval Hotel Group, mis omab või haldab Tallinnas hotelle Olümpia, Central, Park Hotell & Kasiino ja Express Hotel.

Ehitusfirmale Estconde-E kuuluv OÜ Estconde Kinnisvara kavatseb uue 200kohalise hotelli rajada Tallinna Kunstiülikooli kõrvale. Täna kauplevad Estconde hoonestusõigusega maalapil lillemüüjad, plaanide kohaselt lüüakse kopp maasse järgmisel aastal.

?Mõeldud on kolmetärnihotell,? teatab Estconde Kinnisvara juhatuse liige Peeter Soovik. ?Praegu räägime läbi kahe suure hotelliketiga, nende nimel viivitamegi,? sõnab ta. Sooviku sõnul tahab firma hotelli valmis ehitada ning selle siis mõnele operaatorile rendile anda, et omaniku tulu ei sõltuks hotelli edukusest, vaid oleks konstantne. Projekti maksumusest ei soovi Soovik kõnelda. Turismiklassi hotellide puhul maksab ühe hotellitoa ehitamine veidi üle poole miljoni krooni, seega peaks hoone hind ületama 100 miljoni krooni piiri.

Järgmisel aastal tahab kinnisvaraarendusfirmale SRV kuuluv Hotell Viru teha hotellile juurdeehituse. Praegusele 423 toale peaks lisanduma 160 tuba, Viru hotelli külje all asuvate purskkaevude peale rajatav juurdeehitus maksab umbes 80 miljonit krooni. Hotelli tegevjuht Yrjö Vanhanen ütleb, et firma prioriteediks on siiski kaubanduskeskuse laiendamine, mis peaks aset leidma juba tänavu. ?Olen juba harjunud, et projekte on palju, aga teine asi on nende realiseerumine,? sõnab ta.

Sadama-ala omanikuks saanud Ühinenud Kapitali juht Hillar Teder teatab, et Mere puiestee ning Kai ja Sadama tänavate vahelistele kruntidele on üks hotell planeeritud. Hotelli maksumust, tärnide ja tubade arvu, ruutmeetreid ja muid projekti näitajaid ei taha või ei oska Teder öelda. ?Nii targad me veel pole, oktoobris ehk oskame öelda,? lisab ta. Kõigi eelduste kohaselt rajatakse sadama-alale siiski vähemalt neljatärnihotell, kuna vahetus naabruses on juba turismiklassi kuuluvad Metropol ja Express Hotel. Seal hotelli opereerimise vastu on väidetavalt huvi tundnud maailmakuulsad hotelliketid Mariott ning Hilton.

Jalgpallifanaatik Aivar Pohlak on temaga suhelnud ärimeeste kinnitusel arutanud hotelli rajamist Lilleküla jalgpallistaadioni lähedusse. Praegu on staadioni vahetuses naabruses endisel tühermaal müügis kaks kinnistut, koguhinnaga üle 10 miljoni krooni. Pohlak on näidanud huvi kruntide ostmise vastu, kuid seni on kõrge hinna tõttu kaup katki jäänud. Ilmselt plaanib Pohlak rajada staadioni kõrvale odava kahetärnihotelli, sest kõrgem hind peletaks vutifännid kesklinna hotellidesse. Pohlakult ei õnnestunud Äripäeval hotelliplaani kohta kommentaari saada.

Hotelliärimeeste kinnitusel uurib hotelliehitamisvõimalusi ka jurist ning kinnisvaraärimees Margus Fink. Väidetavalt on Finkil huvid Kopli poolsaarel, kuhu ta plaanib odavat, kas hosteli-tüüpi võõrastemaja või maksimaalselt kahetärnihotelli rajada. ?Ei kinnita ega lükka ümber, ma ei ole sinna veel midagi rajanud ega oma seal hetkel midagi,? sõnab vanalinnas kümnete miljonite kroonide väärtuses kinnisvara omav Fink. Finki osalusega V.A.O. Invest ostis hiljuti Tallinna vanalinnas hotelli Imperial 5,94 miljoni krooni eest Hansa Liisingu toel, rahandusministeerium müüs varemetes hoonet enne seda aastaid edutult.

Lisaks kavandatakse ühe hotelli rajamist Tartu maanteele, Stockmanni kaubamaja kõrvale. Viimati suhtlesid rahakad hotelli ehitamise vastu huvi tundvad arendajad hotelliärimeestega enam kui aasta tagasi, kui nad otsisid operaatorfirmasid, kelle kasutusse hotell anda. ?Ma polnud neid varem kohanud ja pole kohanud ka rohkem,? ütleb Reval Hotel Groupi(RHG) tegevdirektor Feliks Mägus.

?Ma peaks mõistlikuks kaks aastat üldse mitte ühtegi hotelli juurde ehitada. Kui aastas tuleks 10 protsenti hotellikohti juurde, siis seda on palju,? teab Mägus. ?Loodetavasti järgmisel aastal ühtegi uut hotelli ei avata,? viitab Mägus uute turule tulijatega seotud täituvusprotsendi kahanemisele.

Grand Hotel Tallinna müügidirektor Edvard Mihkelsaar prognoosib tänavuseks 5protsendilist majutuskohtade nõudluse kasvu. ?Vaadates statistikat ja nõudlust, siis on uutel hotellidel ruumi,? sõnab Mihkelsaar. Samas ta möönab, et nelja-viietärnihotellide turg on täis, ruumi jätkub vaid madalama hinnaklassi tegijatele.

Eesti Restoranide ja Hotellide Liidu tegevdirektor Donald Visnapuu leiab, et turistide sissevoolu kasvu on raske ennustada. Küll aga kumab ta jutust, et 5protsendiline kasv on oodatud. ?On neid uusi hotelle siis seitse või rohkem, tähtis on, millisesse sektorisse kui palju tube juurde tuleb,? räägib Visnapuu. Tema sõnul on kahe- ja kolmetärnihotellide puhul nõudlus suurem, kõrgema hinnaklassi turg kannatab uusi tulijaid vähem. ?Küsimus on selles, et kui uute hotellide tulekuga langeb täituvus näiteks 65 protsendilt 50 protsendile, kas siis hotellid peavad vastu või mitte,? lisab ta.

Arvestades keskmiseks uue hotelli suuruseks 150 tuba ehk umbes 300 kohta, võib mõne aastaga lisanduda Tallinna ligi 6000 hotellikohale isegi kuni 2000 hotellikohta.

Uutes hotellides saaks tööd ligi tuhat inimest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing