Riigi andmebaasid aasta lõpuks koondatud

Viktoria Korpan 18. juuni 2001, 00:00

Assert peab välja töötama tarkvara, mille abil jõuab riigiametniku ja tavakodaniku arvutisse kokku mitu registrit, näiteks äriregister, kinnisturegister, autoregister, rahvastikuregister ning kodakondsus- ja migratsiooniameti andmed. Digitaalallkirja rakendumisel lisandub veel hulk riigiteenuseid, mida saab interneti kaudu kasutada.

?X-tee on omamoodi ristmik, kust kodanik valib talle sobiva teeharu teda huvitava info või toiminguni,? selgitas teede- ja sideministeeriumi riigi infosüsteemide osakonna juhtivspetsialist Uuno Vallner. ?Analüüs näitas, et tegelikult ei huvitagi kodanikku andmekogud, vaid teenused ? tahan lapsele saada sünnitunnistust, tahan edaspidi olla lätlane, on vaja mingeid tõendeid kinkelepingu sõlmimiseks jne.?

Vallner ütles, et X-tee projekti tarkvara väljatöötamise eest maksab riik Assertile 5,14 miljonit krooni. X-tee raames on plaanis pakkuda veel lisaks 1000 teenust, mida kõik kodanikud saavad interneti kaudu kasutada, ning 1000 infosüsteemi.

Vallneri sõnutsi maksab ühe teenuse lisamine 1000 krooni ja ühe infosüsteemi väljaehitamine 4000 krooni, seega kokku veel 5 miljonit krooni. Kolme aasta jooksul kavatseb riik X-tee projekti paigutada 30 miljonit krooni.

ASi Assert tegevdirektor Niilo Saard ütles, tema firma tehtava projektiosa kogumaksumust on veel raske hinnata, kuna lepingud on alles sõlmimisel. Suurt kasumi ja käibe kasvu sel aastal tänu võidetud riigihankele Saard ei ennustanud.

Saardi prognooside kohaselt on firma 2001. aasta realiseerimise netokäive ligi 75 miljonit krooni ja puhaskasum 12 miljonit krooni. Eelmisel aastal sai Assert ligi 15 miljonit krooni kasumit 75 miljoni kroonise käibe juures.

Saard lisas, et X-tee arendamisega tegeleb veel mitu Asserti partnerit, sealhulgas ka Hansapank.

Hansapanga e-panganduse juht Olari Ilison ütles, et pank aitab riigi andmekogude moderniseerimise programmi X-tee inimese tuvastamis- ehk autentimissüsteemi väljatöötamisel.

?Hansapank on olnud riigi andmekogude moderniseerimise programmi X-tee juures alates selle aasta algusest,? ütles Ilison.

?Aitame hea lahenduse väljatöötamisel just neil aladel, kus meil on oskusi ja kogemusi. Üheks selliseks valdkonnaks on programmi kasutama hakkava inimese tuvastamissüsteemi väljatöötamine,? rääkis ta.

Ilison lisas, et X-tee programmi raames saab kasutada juba olemasolevaid lahendusi, mis on Hansapangas ennast õigustanud.

Hansapank aitab X-tee projekti koostöö raames ning tasuta.

X-tee riigihankekonkursist võtsid osa Eesti tuntumad IT-firmad ? AS BCS Ärilahendused, OÜ IBM Eesti, Itera Süsteemid, AS Microlink Süsteemid ja AS Tietoenator Eesti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing