Kala ei ole meres ega poes

18. juuni 2001, 08:04

Optimistid loodavad, et peaaegu seitse aastat kestnud kalapõud võtab tuleval kevadel soodsama pöörde. Turu kalaletid on kasinad - tuulehaug, nurg, räim, kirjutab Lääne Elu.

'Räim sai otsa,' ütles Haapsalu turul kala müüv Kaie Trepp juba turupäeva hommikul.

Viktor Liigi 11 kalamüügikohta üle maakonna jäid neljapäeval suletuks.

'Tormab. Mehed ei saa merele,' selgitas Liik. Ta on kalamüügiga tegelnud seitse aastat. 'Ikka vähem, ikka vähem,' ütles Liik kala kohta.

'Püsiklient ostab räime, seitse krooni kilo. Või nurgu,' ütles Kalda tänava kalakaupluse müüja Õie Rogovskaja. Kallim kala - angerjas, 114 kr kg - on jõukohane nädalalõpu turistidele. Enamik kalapoes müüdavast on Tallinna külmhoonest. Kohalikud kalurid saavad vaid tuulehaugi.

Tänavune kevad on viimane kehv kala-aasta, ennustas rannakalur Ants Kari.

'Tänavune on seitsmes kevad 1995. aastast lugedes, mil kala on vähe,' ütles Kari. 'Kui jää sulab, on tuul kirdest ja toob külma vee. Sellega ei tule planktonit, mida räim sööb, ja siis pole ka räime.'

Kalanappuse põhjuseks peab kalur Meelis Kaustel kudealade kadumist, sest kraavisuudmed on pilliroogu kasvanud. Mereinstituudi juttu, et meri on kalast tühjaks püütud, ei pea Kaustel päris õigeks. Matsalus on lahesoppe, kus pole kunagi kala püütud, aga sealtki on ta kadunud.

'Ahvenaid saame praegu tükkides niisama palju kui omal ajal tonnides,' võrdles Ants Kari. Kalapüük ei toida ja kaluril tuleb otsida muid võimalusi.

Ants Kari ehitab kaluripaadi ümber reisijatele lõbusõiduks ja hakkab turismiga tegelema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing