Argentina teeb geniaalseid trikke

19. juuni 2001, 00:00

Argentina kehtestas 10 aastat tagasi valuutakomitee süsteemi, sidudes oma peeso ja USA dollari kursiga 1:1-le. 1999. aastal, kui tema peamine kaubanduspartner Brasiilia devalveeris oma valuuta, algasid tugeva dollariga seotusest hädad: majandus käis alla, sest eksport polnud konkurentsivõimeline, ja riigi võlakoorem on kasvanud 2340 miljardi kroonini.

Kriis tõi riigi majandusministriks tagasi ebatraditsioonilise mõtlemisega Domingo Cavallo, kes muuseas on ka valuutakomitee süsteemi autor.

Nüüd on ta pakkunud välja abinõud, mis turgude meelest on üsna geniaalsed. Suurte dollarilaenude tõttu ei tulnud peeso devalveerimine kõne alla ja ometi devalveeris ta seda devalveerimata.

Nimelt jättis ta siseriigis peeso ja dollari kursi pariteetseks, kuid väliskaubanduses muutis eilsest dollari väärtuseks 1,08 peesot ehk devalveeris seda 7,4%. See aitab ühtaegu ergutada eksporti ja kaitsta kodumaist tööstust, sest importööridel tuleb peesode eest rohkem maksta.

Kalli peeso tõttu enim kannatavates sektorites on ta lubanud kahandada firmade kulusid 20%, põhiliselt ajutiste maksusoodustuste näol. Et kodumaist nõudlust käima saada, alandab Cavallo käibemaksu 21 protsendilt 16-le ja vähendab keskklassi tulumaksu, mis parandab nende ostuvõimet.

Esimese pisivõidu ja hingetõmbeaja sai Argentina eelmise nädala lõpul, kui tal õnnestus kokku leppida lähema viie aasta ligi 300 miljardi krooni suuruste võlamaksete edasilükkamine. Tõsi küll, üsna soolase hinnaga, sest võlaintress tõusis keskmiselt 10 protsendilt viieteistkümnele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing