Jätkuvad kahjumid ähvardavad Nasdaqi

Kaja Koovit 19. juuni 2001, 00:00

Nortel Networksi eelmise nädala jalustrabavad 12,3 miljardi dollari (222,4 mld krooni) mahus tehtud mahaarvamised on vaid jäämäe veepealne osa, kirjutas majandusleht Financial Times.

Nii mõnedki analüütikud on arvamusel, et enne Ühendriikide majanduse seisakust väljajõudmist teeb tehnoloogiaaktsiate keskne Nasdaq läbi veel ühe suurema kukkumise.

?On võimalik, et testime jälle märtsi- ja aprillikuu madalaimaid hinnatasemeid,? lausus FTMarketwatchile Williams de Broe peadiiler Peter Cogliatti. Madalaim Nasdaqi tase oli toona 1638,80 punkti. Selle saavutamiseks peaks aktsiahinnad langema veel viiendiku võrra.

Cogliatti sõnul olid analüütikud teise kvartali osas liiga optimistlikud, lootes juba ettevõtete tulemuste paranemist. Praeguseks on selge, et paremaks läheb asi alles järgmisel aastal. ?Näib, et enne kui taas paranemisest rääkima hakatakse, on ees veel väga raske suvi,? lausus ta.

?Ma ei imestaks, kui läheks täide USA maaklerite arvamus, et Nasdaq langeb 1800 punktile, misjärel tekib turul jälle paanika,? lausus Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik.

Analüütikute ja raamatupidamisekspertide hinnangul peavad üsna peatselt Norteli reedest eeskuju järgima ja suurtest kahjumitest teada andma need firmad, kes tehnoloogiasektori buumi ajal eelmisel kevadel otsustasid laienemise kasuks ning ostsid üles teisi firmasid. Suured bilansi puhastamised ähvardavad Briti majanduslehe hinnangul ka neid välisfirmasid, kes buumi ajal Ühendriikide tehnoloogiettevõtteid ostsid, näiteks NTT ja Deutsche Telekom.

?Praegu on üks selliseid momente, kui tahaksid olla muinasjututegelane, sulgeda silmad ja ärgata kuue või üheksa kuu pärast,? lausus uudisteagentuurile Bloomberg 67 miljardi dollarilise (1,2 triljonit krooni) mahuga varasid haldava Loomis, Sayles & Co analüüsidirektor Lauriann Kloppenburg. ?Tõenäoliselt on turud siis paremas olukorras, kuid tee sinna jõudmiseks saab olema väga konarlik,? lisas ta.

?Turul oleks edasiliikumiseks tarvis, et mõned prominentsed firmajuhid teataksid ettevõtte kohta mõne hea uudise,? lausus New Yorgis asuva Ashland Managementi investeeringute juht Terry McLaughlin uudisteagentuurile Bloomberg.

Häid uudiseid aga ei tule. Sarnaselt eelmisega peaks ka see nädal tooma Ühendriikide ettevõtetelt kasumihoiatusi. Mõned analüütikud usuvad, et järg jõuab arvutitarkvara tootjateni ning turul levivate kuulduste kohaselt peaks kasumihoiatuse andma ka Microsoft. Ettevõte ise ei ole kuuldusi kinnitanud.

Turul üha enam võimust võtvate negatiivsete meeleolude ümberlükkamiseks ei ole positiivsete avaldustega alust andnud ka Ühendriikide keskpank (Fed) ega Euroopa Keskpank. Kui Alan Greenspani juhitav Ühendriikide keskpank oli veel aasta algusepoole positiivselt meelestatud ning uskus, et teisel poolaastal läheb olukord kergemaks, siis nüüd andis keskpank oma nn bee?is raamatus teada, et langusperiood ei ole veel kaugeltki läbi saanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing