Uus töölepinguseadus võtab ametiühingult trumbi

19. juuni 2001, 00:00

Vastu suve riigikogusse jõudnud töölepinguseaduse eelnõus on tööandja õigused ja kohustused suudetud enam-vähem tasakaalu viia, eelnõu loob eeldused normaalsete partnerlussuhete sisseviimiseks ning nende paindlikuks reguleerimiseks.

Töölepinguseaduse üle käisid pikka aega tulised vaidlused justiits- ja sotsiaalministeeriumi vahel ? esimene tahtis kirjutada töölepingud võlaõigusseadusesse, teine soovis eraldi seadust. Nii ehk teisiti, vajadus olulist valdkonda ? töösuhteid ? reguleeriva õigusakti järele on ammugi, sest praegu kehtiv seadus Eesti tänasesse töökeskkonda enam kuidagi ei sobi. Kehtiv seadus lähtub nõukogudeaegsest tööõigusest ja seda on kiiruga mugandatud turumajandussuhetele, praegu kõlbab see ehk veel sättima lihttöölise töösuhteid suurettevõttes.

Uue eelnõu peamine pluss ongi asjaolu, et see võimaldab senisest paindlikumalt reguleerida mitmeilmeliseks muutunud töösuhteid ? mitmed küsimused on jäetud tööandjate ja -võtjate endi otsustada.

Rohkem on pööratud tähelepanu töösuhete osapoolte põhikohustustele, mis on täpsemalt määratletud. See on oluline, sest just neis küsimustes tekib kõige sagedamini töövaidlusi ? töölevõtmine ja ennistamine, töölt vabastamine jmt.

Loobutud on mitmetest formaalsetest sätetest ja detailidest ning nõukogudeaegsetest reliktidest. Näiteks ei ole eelnõu järgi ettevõtteil kohustust pidada tööraamatut (kui just töövõtja seda ei nõua).

Töötajate pensioni suurus ei sõltu enam tööstaa?ist, vaid isiklikust tööpanusest, tema makstud sotsiaalmaksu suurusest, mistõttu puudub ka vajadus tööraamatu järele. Tööandja vabaneb tülikast ja aeganõudvast paberimäärimisest ning töötajal on võimalik uues töökohas alustada n-ö puhtalt lehelt.

Seadusekoostajatele tunnustuseks tuleb öelda, et nad on arvestanud sotsiaalpartnerite seisukohtadega ning paljude sätete puhul on juba tegemist tööandjate ja töötajate esindusorganisatsioonide kompromissidega.

Päris rahul siiski tööandjad seaduseelnõuga ei ole. Tööandjate Keskliidu meelest eelistab see mitmel juhul töötajaskonda, näiteks töötajate vallandamine on nende meelest liiga keeruline. Samas tuleb tunnistada, et töövõtja on töösuhetes alati nõrgem pool, mistõttu ta ehk vajabki rohkem seaduse kaitset.

See on küll rohkem ametiühingute rida, kuid teisalt ? kui töötajat kaitseb juba seadus, ei teki tal vajadust ametiühinguga liituda.

Tööandjate murele on üsna lihtne lahendus ? sõnastada täpselt ja selgelt töötajatega sõlmitavad lepingud ning pidada kinni protseduurireeglitest. Üldsõnalisusest võidab töötaja.

Tööandja kasuks on on eelnõus kirjutatud mitu töötaja kohustust, näiteks mitte konkureerida oma tööandjaga (nn lojaalsuskohustus). Samuti võimaldab eelnõu lepingusse kirjutada ärisaladuse hoidmise nõude.

Töölepinguseaduse eelnõus on mõningaid puudusi, ent neid saab siluda eelnõu menetlemise käigus sügisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing