Piirist paagini ehk kuidas aktsiisist vabaneda

20. juuni 2001, 00:00

Kui tollist sõidaks läbi tsistern toidupiiritusega, mis deklareeritakse näiteks kasemahlaks, siis oleks toime pandud aktsiisipettus. Kui tollist sõidab läbi tsistern diislikütusega, mis deklareeritakse raskeks kütteõliks, millel pole aktsiisi, osutub olukord üllatavalt komplitseerituks. Aga nii see praegu just on. Seadust oleks nagu rikutud, kuidas samas ei ole ka.

Aktsiisipettuste vältimiseks peavad kütusenormide ja müügilitsentside eest vastutav majandusministeerium, tolli ja aktsiiside laekumise eest vastutav rahandusministeerium ja uue kütuseseaduse eest vastutav seaduseandja asuma koostööle. Täna seda märgata veel pole.

AS Oiliken, kelle juhtfiguur on kütuste ümarlaua esimees Aleksander Johanson, toob Venemaalt targalt sisse madalakvaliteetset diislikütust või kerget kütteõli. Eesti normide järgi ? töötab välja majandusministeerium ? ei kvalifitseeru see aga kummakski, vaid muutub hoopis raskeks kütteõliks, millel aktsiisi pole. Tsisternis on siiski kütus, mis peaks minema kas madalama või kõrgema aktsiisi alla, sõltuvalt põletamise kohast ahjus või diiselmootoris. Tõeliselt raske kütteõliga, näiteks masuudiga, mis talvel hangub, ei suuda töötada ükski mootor. Ja AS Oiliken avabki tankla, kus asub müüma oma ni?itoodet, ?rasket? kütteõli.

Toll, mis on rahandusministeeriumi üksus, on imepärase metamorfoosi toimumise tegelik koht. Oma tarbimisomadustelt aktsiisi alla kuuluv vedelik vabaneb aktsiisist, aga suundub ikkagi jõuvankritesse. Ent ega seda tarbijale seepärast odavamalt müüda ? vahe läheb seaduselünki ärakasutava ni?itoote leiutajale. Ühtlasi oleme tõdemuse ees, et kütuseaktsiisi on miljard krooni vähem laekunud.

Mis saab edasi? Tanklad, mis müüvad aktsiisiga maksustatud kütust, ja tanklad, mis müüvad madala või ilma aktsiisita kütust, tuleb teineteisest lahutada. Praegu on tanklates lubatud müüa punaseks värvitud kerget kütteõli, mida tohib kasutada ainult ahjukütuseks, kuid mis sobib sama hästi ka diiselmootorisse. Väidetavalt tullakse siin vastu väiketarbijale, kes maakohas sõidab tanklasse, et osta väiksem kogus kütteõli. Millega tegelikult sõidetakse, seda on õigus kontrollida vaid politseil ? kuulub siseministeeriumi alla. Niisuguse praktikaga on tee seaduserikkumisele lihtne.

Kütuseaktsiisi rohkem tõsta ei ole mõttekas. Vastu tuleb võtta uus energiaseadus, mis lööb lahku kütuse, elektrienergia ja gaasi. Kütuste eristamine ja kvaliteedinormid peavad muutma aktsiisipettused võimatuks. Praegu antakse konkreetsele kütusehulgale ainult üks vastavussertifikaat, ja piiril. Arvestades segamisi mahutites, on seda vähe.

Sertifikaatide arvu tuleb suurendada, et igal etapil, piirist kuni paaki, oleks selge, millise vedelikuga on tegemist. Seni on lausa ime, millega autod kõik sõidavad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing