EMT-l üle Eesti kiire mobiilne andmeside

Indrek Kald 21. juuni 2001, 00:00

GPRSi andmesidekiirus on kuni 53 kilobitti sekundis (Kbps), see sõltub kasutatavast mobiiltelefonist ja GSM-võrgu koormusest info laadimise hetkel. Praegu on sama kiire internetiühendus modemi ja telefoniliini abil koduarvutiga võrgu kasutajatel.

Andmete edastamine maksab EMT GPRSi puhul 40?50 krooni üks megabait (MB), maksta tuleb nii saadetava kui ka vastuvõetava info eest. Teenuse liitumistasu on 118 krooni, kuumaksu ega minutitasu GPRSil ei ole. Võrguressurssi hõivatakse vaid andmete liigutamise ajal, saabunud e-kirja või võrgulehekülge lugema hakates võrguressurssi ei tarbita ja selle aja eest ei pea ka maksma.

EMT turundusjuht Jüri Teemant tõi eilsel uue teenuse esitlusel näite, et 1800 tähemärgi pikkuse e-kirja lugemine GPRSi abil maksab 63 senti, sama kirja lugemine tavalise GSMi andmesideühendusega üle kahe korra rohkem.

Lisateenus GPRS ei tähenda uut sidevõrku, selleks pidi EMT vahetama vaid tugijaamade tarkvara. GPRS on GSM-võrgus toimiv andmesidekanal, mida omakorda kasutavad lisateenused, näiteks WAP, mobiilinternet, firma müügivõrgu rakendused jms. Telefonikõned toimivad ka edaspidi GSM-võrgus. Seega saab GPRSi kasutada igal pool GSMi levialas.

GPRS-teenuse kasutamiseks peab olema spetsiaalne GPRS-telefon. Praegu on Eestis müügil kaks sellist mudelit ? Motorola T260 ja Ericsson R520m. Järgmisena peaks müüki jõudma Ericsson T39.

Märtsis Saksamaal toimunud IT-messil CeBIT tutvustasid kõik suuremad mobiilitootjad oma sel aastal müüki jõudvaid GPRS-mudeleid. Alates sügisest peaks GPRS olema juba pea iga uue mobiili põhivarustuses.

Kui WAPi abil saab näiteks Äripäeva online-uudiseid lugeda ka tavalise GPRS-telefoniga, siis veebis surfamiseks tuleb lisaks telefonile võtta kasutusele ka arvuti. Sülearvuti ja mobiiliga saab kiiret interneti püsiühendust kasutada igal pool üle Eesti GSMi levialas. Infrapunaühenduse kasutamine muudab selle veelgi mugavamaks.

GPRS-ühendus on ebasümmeetriline ? info vastuvõtmine on saatmisest kiirem ?, samuti ka dünaamiline ? andmeedastuskiirus sõltub teenuse kasutajate arvust.

Tavamodemiga sissehelistamisteenuse ülesseadmine võtab aega mitukümmend sekundit, kuid GPRSiga ühenduse loomine kestab vaid mõne sekundi.

GPRS ehk pakettandmeside loob võimalused ka firmasisese kohtvõrgu pikendamiseks, pakkudes ettevõtetele vajalikke kiireid andmesidelahendusi.

Radiolinja GPRS-teenus on praegu testimisjärgus, kommertskasutusse peaks see jõudma sügisel. Järgmine samm pärast GPRSi on uudseid võrke eeldav kolmas mobiilsidepõlvkond UMTS, kus andmesidekiirused ulatuvad mitme megabaidini.

___________________________________________

GPRSi kasutamist piirab hind

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing