GPRSi kasutamist piirab hind

Viktoria Korpan 21. juuni 2001, 00:00

?Inimesele tähendab GPRS (General Packet Radio Service) lihtsalt kiiremat andmesidet GSM-võrgus, saab oma e-kirju ja WAP-lehekülgi kiiremini kätte,? ütles ASi EMT arendusjuht Ando Meentalo eile. ?Kiirused on lähedased tavatelefoniga saavutatavale.?

EMT kuumaksu GPRSi kasutamise eest ei küsi, liitumine maksab 118 krooni. GPRS-teenuse eest tasutakse edastatud info mahu pealt. Üks megabait on 500?1000 lisandita e-kirja, 1000 WAP-lehekülge või 90-leheküljeline Wordi formaadis dokument ja selle edastamine maksab 40?50 krooni.

?EMT GPRS on paljude Euroopa maadega samas hinnaklassis, põhjus on Eesti turu väikses mahus,? ütles EMT turundusdirektor Jüri Teemant.

EMT võrgus GPRSi kasutamine on odavam kui Saksmaa mobiilsidevõrgus, kuid kallim kui Poola ja T?ehhi firmade teenused. T?ehhi mobiilsideoperaatori GPRSi tariif on 15 krooni ühe edastatud megabaidi eest, kuumaks 90 krooni. Norra Netcom pakub GPRSi hinnaga 59 krooni megabaidi eest, kuumaks on 150 krooni.

?EMT GPRS on väga tore asi, tehnikuna vaadates võin öelda, et perfektne, aga hind on natuke krõbe,? rääkis Radiolinja Eesti (RLE) võrguoperaatorüksuste juht Jüri Karelson. ?Samas ei ole hind siin esimesel kohal, esimesel kohal on see, et teenus avati, teisel kohal on see, et see töötab ja kolmandal kohal on hind, mis on natuke kõrge.?

?Hind muutub toote turul liikumise käigus, ju nad tegid selle hinna väikse kattega, ise oleks ehk samamoodi teinud,? lisas Karelson.

EMT juhatuse esimehe Peep Aaviksoo sõnul investeeris EMT GPRSi arendamisse kümneid miljoneid kroone, kuid täpset summat ei soovinud ta nimetada.

Samuti ei soovinud Aaviksoo prognoosida, millal ettevõte tehtud investeeringud tagasi teenib.

Q GSMi tegevdirektor Üllar Jaaksoo ütles, et tema hinnangul on EMT-l GPRSi puhul ruumi hinnalanguseks. ?Ei ole teinud nende teenuse analüüsi, aga struktuur on loogiline,? sõnas ta. ?Usun, et tehtud investeeringud teenivad tagasi.?

Jaaksoo hinnangul võib GPRSi kasutajate arvu piirata mobiiltelefoni hind. ?Inimesel on valida, kas puhata nädal aega Kreetal või osta mobiil,? ütles ta. ?Kainestavad signaalid tulid juba WAPiga, mida kasutab ainult 3 protsenti mobiilikasutajatest ehk 15 000 inimest.?

Kaks nädalat GPRS-teenust testinud Äripäeva Kirjastuse veebitoimetuse juhi Mart Stööri hinnangul on tegemist väga kalli teenusega.

?Teenuse teeb kallis megabaidi hind. Liikuvale inimesele, kes peale e-kirjade otsib kusagilt lisainfot, muutub teenus nii kalliks, et kasutegur kahaneb kiirelt,? nentis Stöör.

?Tegemist ei ole ju eesmärgiga kiirendada WAP-lehekülgede lugemist, vaid võimaldada ligipääsu internetile. Selge, et tegemist ei ole surfamiseks mõeldud teenusega, kuna kiirus on selleks siiski aeglane,? lisas Stöör.

EMT juhid ei osanud täna öelda, kui suureks kujuneb GPRSi toetavate mobiiltelefonide kasutajaskond. Praegu on Eestis kasutusel 100 GPRS-telefoni.

?GPSRi kasutajate arv sõltub terminalide tootjatest,? ütles Jüri Teemant.

?Paljud inimesed ootavad just oma lemmiktootja mudelit, Nokia lubas tuua uued GPRS-telefonid turule aasta lõpuks,? lisas Peep Aaviksoo.

Eesti ühe suurema mobiiltelefonidemüüja Mäkitorppa tootejuht Marco Jürlau ütles, et praegu on neil müügis GPRS-telefon Ericsson R520, mille hind on ligi 6500 krooni. ?Selle vastu juba tuntakse huvi,? sõnas Jürlau. ?Usun, et telefonide hinnad langevad veel.?

RLE avalike suhete juht Helena Lõhmus ütles, et RLE plaanib hakata pakkuma GPRS-teenust siis, kui turul on piisav hulk telefone. ?Teenuseid on mõttekas pakkuda siis, kui kriitiline mass on saavutatud,? sõnas ta.

Üllar Jaaksoo Q GSMist ütles samuti, et ei saa veel öelda, millal tema juhitav firma hakkab GPRSi pakkuma.

___________________________________________

EMT-l üle Eesti kiire mobiilne andmeside

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing