Kiirustajale grill, gurmaanile barbecue

Margus Sanglepp 21. juuni 2001, 00:00

Ometi peab tunnistama, et grillimishullusega on kaasnenud teatav toidukultuuri taseme tõus, sest viina kõrvale pekise äädikamaitselise seakamara kärsatamine kolhoosipidudel on asendunud mõnusa toidunautimisega. Meie vorsti- ja lihaküpsetajad on jõudnud isegi nõnda kaugele, et teevad oma toiduga suu vesiseks isegi Euroopa südames elavatel inimestel. Nii juhtus näiteks möödunud nädalal, kui ?veitsis Spiezi linnakeses toimusid kuuendad Barbecue Euroopa meistrivõistlused, kus osalesid ka Eesti Barbecue Assotsiatsiooni liikmed. ?Saime auhinna Euroopa parima lihaküpsetusahju eest, kuid toiduvalmistamise kategoorias esimese kolme hulka ei jõudnud. Esikohad jagasid ?veitslased ja austerlased. Meie toitude vastu tunti aga siiski väga suurt huvi,? räägib EBA president Tiit Treve, kes tahab, et sama võistlus toimuks mõne aasta pärast Eestis.

Päev enne ?veitsi siirdumist kogunesid EBA liikmed Tallinnas Nõmmel ühe eramaja aias, et anda oma oskustele viimast lihvi ja tutvustada, mis asi see barbecue õieti on. Mõiste barbecue pärineb indiaani sõnast barbacoa, mis tähendab lõkketulel küpsetatud liha. Tänapäeval mõistetakse barbacue all hõrgu eine valmistamist õues ja selle söömist heade sõprade seltsis. ?Tavalisest grillimisest erineb barbecue selle poolest, et nauditakse nii liha küpsetamist, mis kestab tunde, kui ka söömist,? räägib EBA tegevjuht Roland Õunapuu. Maitsva liha küpsetamiseks kasutatakse spetsiaalseid ahjusid, mida köetakse lehtpuuga. ?Soovitavalt peaks tegemist olema õuna-, pirnipuu või isegi vaarikavartega. Need annavad lihale hea maitse,? jagab Õunapuu näpunäiteid.

Barbecue-ahi koosneb tulekoldest, veevannist, rasvavannist, liharestist ja suletavast küpsetuskambrist, mida asjatundjad ei soovita küpsetamise ajal liiga tihti avada, et mitte rikkuda kuumusre?iimi.

Kellel jaaniõhtul taolist ahju käepärast pole, sellele soovitab EBA liige Vambola Moores siiski toidutegemisega rohkem vaeva näha ja võimaluse korral alati liha grillida. ?Kui aga küpsetate vorste, ärge asetage neid liiga suurde kuumusesse, muidu kuivavad nad ära,? soovitab ta.

Liha küpsetamine nõuab kannatlikkust. Kui lambaribi mõne tunni möödudes Nõmme aiakeses ahjust välja võetakse, siis ta suisa sulab suus. Nii maitsvat ja mahlast liha pole ma varem söönud.

?Ma arvasin ka, et tean grillimisest kõike, kuni barbecue saladustesse pühendusin ja aru sain, et ei tea tegelikult suurt midagi,? räägib Treve, kelle eestvedamisel küpsetati möödunud aastal Saaremaal maasse kaevatud siga Havai moodi, mille valmimiseks kulus paarkümmend tundi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing