Majandushuvid kõigutavad Leedu poliitilist stabiilsust

Tõnis Arnover 21. juuni 2001, 00:00

1990. aastast peale on praegune kabinet üheteistkümnes, mis teeb valitsuse elueaks keskmiselt aasta, ja see ei näita erilist stabiilsust. Senise koalitsiooni erakonnad liberaalid ja sotsiaalliberaalid on mõlemad Leedu poliitikamaastikul suhteliselt uued moodustised ja nende koostöö suutis siis vastu pidada veidi üle poole aasta. Sotsiaalliberaalid, kes oma liidri, parlamendispiiker Arturas Paulauskase sõnul oleksid valmis praeguse koalitsiooniga jätkama, juhul kui peaminister Rolandas Paksas välja vahetatakse, kutsusid oma kuus ministrit valitsusest tagasi, kui Paksas ei olnud nõus tagasi astuma.

?Peaministri juhtimisstiil põhjustab vältimatuid konflikte ja tekitab pingeid ühiskonnas,? ütles sotsiaalliberaalide esindaja Alvydas Ramanauskas Leedu parlamendis.

Tagasiastumise asemel on Rolandas Paksas asunud looma uut koalitsiooni ja otsib toetust opositsioonis olevatelt konservatiividelt, kes on nõus valitsusprogrammi toetama, kuid mitte valitsusse minema, ning ühendblokilt, kuhu kuuluvad keskerakondlased, kristlikud demokraadid ja Leedu poolakad. Samal ajal on sotsiaalliberaalid asunud maad kuulama võimaliku liidu loomiseks Algirdas Brazauskase juhitavate sotsiaaldemokraatidega.

Paulauskas heidab Paksasele ette suhtlemisraskusi ja haldussuutmatust. Koostööraskuste tõttu olevat sisuliselt peatunud reformid ja on lahendamata paljud personaliprobleemid. Liberaalide esindaja, seimi asespiiker Gintaras Steponavicius väitis aga, et peaministri väljavahetamise põhjuseks oli hoopis valitsusele avaldatav pidev surve, mis on seotud riiklike suurfirmadega ja neis kontrolli säilitamise püüdega. Nende firmade all mõeldakse eeskätt erastamisele kuuluvaid Leedu Gaasi ja Leedu Energiat.

Praeguse koalitsiooni nõrkusele ja lagunemisvõimalusele viitas juba aprillis Leedu Merelaevanduse (Lisco) erastamise käik. Kui Lisco müük oli parlamendis Taani firmale DFDS Tor Line juba enam-vähem kokku lepitud, nõudsid järsku selle vastu huvi ilmutanud Leedu autoveofirmade liidu Linava survel sotsiaaldemokraadid tehingu peatamist ja neid asus toetama osa sotsiaalliberaale eesotsas partei aseesimehe Gediminas Dalinkeviciusega. Peaminister Paksas surus erastamistehingu küll läbi, kuid see näitas, et valitsuskoalitsioon on murenenud ja osa sellest hoiab sotsiaaldemokraatide leeri.

Väga terav võitlus on puhkenud ka järgmise erastamisele mineva objekti, Leedu Gaasi ümber. Põhimõtteliseks probleemiks on, kas selle kontrollpakk anda kohalike töösturite ja nende Vene tarnijate kätte või strateegilisele lääne partnerile, näiteks Saksamaa Ruhrgasile või Prantsuse Gaz de Francile.

Mäletades naftatarnetega altminekut Ma?eikiai Nafta erastamisel ameeriklastele, on valitsus ja president huvitatud, et uus omanik tagaks stabiilsed naftatarned. Selle lubab tagada konsortsium, mis soovib Leedu Gaasi aktsiatest 45?51% ja kuhu kuuluksid Gazpromi tütarfirma Itera, selle koostööpartner Leedus ? Lääne-Leedu tööstus- ja rahanduskorporatsioon koos oma tütarfirmaga Stella Vitae ning Leedu töösturite konföderatsiooni mõjuvõimsale esimehele Bronislovas Lubysele kuuluv keemiagrupp Viachema.

Valitsust erastamises nõustavad konsultandid Prantsuse panga BNP Paribas juhtimisel soovitavad 58% Leedu Gaasi aktsiatest müüa konsortsiumile, kuhu kuuluksid strateegiline partner ja gaasitarnija, ja 34% aktsiatest jätta riigile.

Analoogne huvigruppide võitlus on raskendanud ka Leedu Energia erastamist. Nagu ütles Leedu energiainstituudi direktor Jurgis Vilemas, oli eelmine valitsus kõik Leedu Energia erastamise dokumendid ette valmistanud, kuid praegune valitsus on kogu selle protsessi peatanud.

Loodetavasti ei pidurda valitsusprobleemid Leedu edukat edasiliikumist Euroopa Liidu ja NATO liikmeks saamise teel. Kõnelustel ELiga on Leedu suutnud lühikese ajaga sulgeda 17 peatükki ja tõusnud Balti riikidest ka üheks arvestatavamaks NATO liikmekandidaadiks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:40
Otsi:

Ava täpsem otsing