Telia müüb Soneraga ühinemiseks vara

Kaja Koovit 21. juuni 2001, 00:00

Eesti Telekomi üks suuromanikest Rootsi Telia teatas eile, et müüb osaluse Soome suuruselt kolmandas fikseeritud telefoniside operaatorfirmas Telia Finland Oy Song Networksile umbes 440 miljoni Rootsi krooni (761 mln Eesti krooni) eest. Ostja tasub aktsiate eest 70% ulatuses rahas ning 30% ulatuses oma aktsiatega.

Tundmatuks jääda soovinud allikas teatas uudisteagentuurile AFX, et Telia müüs Hollandi pangale ABN Amro Holding 80 miljonit Briti Vodafone Groupi aktsiat hinnaga 161 penni aktsia ehk Telia sai aktsiate müügist 129 miljonit naela (3,2 miljardit Eesti krooni).

Telia keeldus alguses kuuldust kommenteerimast, kuid pärast siiski tunnistas seda.

Sonera aktsia hind tõusis eile 4,4 protsenti.

Kahe tehinguga kogutud raha on vähevõitu veidi alla106 miljardi kroonise turuväärtusega teise Eesti Telekomi suuromaniku Sonera omandamiseks. Telia kontserni juht Marianne Nivert kinnitas aga kuu aega tagasi, et võimaliku konkurendi ostu Põhjalas tahetakse rahastada oma aktsiatega.

Sonera ja Telia vahelisi läbirääkimisi ei ole kumbki osapool seni kinnitanud.

?Telia Finlandi osaluse müügi eesmärk on tugevdada Telia mobiilsidele keskendumise strateegiat Põhjamaade regioonis,? lausus Telia investorsuhete juht Jan Johansson. Vodafone?i osaluse müüki Telia ei kommenteerinud.

Sonera ja Telia ühinemine oleks ekspertide hinnangul loomulik. Sonera abiga saaks Telia juurdepääsu kolmanda põlvkonna mobiilsideturule, Sonerale avaneks aga võimalus oma bilanssi puhastada.

Juba mai lõpus kirjutas ajaleht Ekonomi, et Telia peab läbirääkimisi Sonera ja Taani TeleDanmarkiga, et luua uus teleoperaatorfirma Nordic Telecom. Kui tehingud tehtud, hakkab uus telekom teenindama 16 miljonit mobiiltelefoniklienti. Firma käibeks kujuneks 218 miljardit krooni ja turuväärtuseks 588 miljardit krooni.

Eelmise nädala alguses teatas oma tagasiastumisest vaid pool aastat ametis olnud Sonera tegevjuht Kaj-Erik Relander. Kuigi Relander tõi põhjenduseks isiklikud põhjused, usuvad turud, et nii tema kui ta asetäitja lahkumine on otseselt seotud Teliaga ühinemisega. Kuna Sonera turuväärtus on Telia omast kolm korda väiksem, siis tõenäoliselt ei jätku Sonera juhtidele uues juhtkonnas kohta.

Suuromanike ühinemine peaks kasuks tulema ka Eesti Telekomile, sest seni on nii mõnedki otsused jäänud just omanikevaheliste erimeelsuste taha.

Ühispanga analüütik Sander Danil lausus mai lõpus, mil ühinemine tõsisemalt päevakorda kerkis, et sellega tekiks Eesti Telekomil üks tugev strateegiline omanik, mis aitaks kiiremini rakendada uusi tehnoloogiaid. Praegu võib esineda olukordi, kus suuromanikud ei taha kõige uuemaid tehnoloogilisi lahendusi siia tuua, sest koduturul ollakse konkurendid.

Trigon Marketsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk sõnas toona, et pole võimatu, et Sonera ja Telia ühinemise tulemusena konsolideeritakse tütarettevõtted Baltimaades. Üks suur firma parandaks ettevõtete aktsiate likviidsust ja oleks atraktiivsem oma suuruse tõttu.

Analüütikute sõnul ei tohiks omanike ühinemine Telekomi aktsiat oluliselt mõjutada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing