Traadita andmeside riskid ületavad tavaside riske

Mart Vabar 21. juuni 2001, 00:00

Mobiilse andmeside vajalikkus eriti ärijuhtimisel on nii ilmne, et pole vaja seda lahti kirjutada. Lähiaastail juurdub see ilmselt kiiremini, kui seda tegid kunagi kontorites raskustega kohanenud esimesed personaalarvutid. WAP-tehnoloogia atraktiivsus on end samuti praeguseks tõestanud ning vaatamata lühiajalistele tagasilöökidele jõuavad selle tehnoloogia uued standardid peatselt turule.

Ometi peitub sarnastes tehnoloogiates suurusjärgu võrra raskemini tõrjutavaid turvariske kui tavapäraste arvutivõrkude juures. Mobiilse andmeside ebaturvalisus on muutumas ülemaailmseks riskiteguriks.

Hiljuti toodi ühel Eesti eratelekanalil näide Tallinna psühhoneuroloogiahaiglast, mille traadita arvutivõrku oli väljastpoolt maja väga kerge sisse tungida.

Optimistlikumad prognoosid mobiilse, uue põlvkonna GSM-telefonide kasutamisest äri alal usuvad, et juba lähiaastail võib kolmandik kogu tarbimisest toimuda mobiiltelefonide ning raadio teel netiühendust omavate arvutite kaudu. Neid seadmeid võib aga kergesti kaotada, need on kerge saak varastele ning miks mitte ka röövkallaletungijaile.

Kuid nende kaudu toimuva side pealtkuulamist on pea võimatu kindlaks teha, endisest raskem on märgata võõrast allikast tulevaid käske, niisuguste käskude lähetaja avastamine nõuab märgatavalt suuremat pingutust kui tavaliste andmevõrkude juures.

Kaalutletud, ärimaailmas harjunud reeglite järgi langetatud otsuste tegemist traadita interneti (ning viimase turvalisuse) suhtes kipuvad takistama tehnika uudsus, üksteisega raskesti võrreldavad keerukad lahendused, samuti veel välja kujunemata turg ja tarkvaraliste lahenduste kiire muutumine.

Niisuguses olukorras pole sugugi ime, et siin-seal leitakse võimalusi lihtsalt autoga parkimisplatsil peatudes koguda avalikult raadiointerneti kaudu saadetavaid salasõnu või lausa ühe ettevõtte sisevõrk üle võtta ? seda isegi salasõnu lahti murdmata, kuigi viimases on häkkerid (arvutikurjategijad) suured spetsialistid.

Kuid nii nagu iga äritegevust puudutava küsimuse korral tuleb ka traadita side puhul endale selgeks teha võimalikud riskid, et neist lähtuvalt edukalt prioriteete kindlaks määrata ning otsustada, milliseid turvameetmeid seejuures tuleb rakendada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing