Maailma majandusmootorid on väsima hakanud

Tõnis Arnover 26. juuni 2001, 00:00

Maailmamajandus on ootamatult sattunud ebakindlasse seisu, kui kõigis kolmes maailma juhtivas majandusriigis on ilmnenud üheaegselt raskused. Ka nende lähiajaprognoosid ei luba olukorra paranemist, nagu algselt loodeti.

Täiendavat ohtu kujutab inflatsioon, mille tase Ameerikas ja Euroopas on kerkinud viimase kaheksa aasta kõrgeimaks ja võib tekitada probleeme keskpankadele, kes ei saa intresside alandamisega majanduskasvu ergutada, vaid peavad inflatsiooni ohjeldamiseks hakkama intresse hoopis tõstma.

USA majandusuuringute keskus NBER, mis on Ameerika majandustsüklite ametlik hindaja, teatas eelmise nädala lõpul, et riigi majandus on poliitikute jõupingutustele vaatamata jõudnud viimase kümne aasta jooksul hiljuti esmakordselt langusesse. Viimati oli Ameerikas majanduslangus aastail 1990-1991.

NBERi hinnangul tähendab langus üleüldist majandusaktiivsuse vähenemist mitme kuu vältel, mida iseloomustavad tööstustoodangu kahanemine, töötuse kasv, kaubanduskäibe ja sissetulekute kahanemine.

Reitinguagentuuri Moody?s andmeil kahanes ajavahemikul märts?mai nii USA, Euroopa Liidu (EL) kui ka Jaapani tööstustoodang 0,5%. Tööstustoodang vähenes USAs mais juba kaheksandat kuud järjest, firmade käive neljandat kuud ning töötus suurenes teist kuud järjest.

Mais kasutati tootmismahtudest 77,4%, mis viimati oli nõnda väike 1983. aastal. Tarbijahinnaindeks kerkis mais 0,4%, mille põhjuseks olid eelkõige kõrged energiahinnad.

Hetkel on USA suurimaks lootuseks jätkuvalt eratarbimine, mis püsib majandusraskustele vaatamata hea. Turgusid huvitab väga, mida teeb täna ja homme kokkutulev keskpanga vabaturukomitee. Loodetakse, et sügavama languse vältimiseks alandab keskpank jälle intresse poole protsendi võrra.

Saksamaa juhtivad majandusinstituudid IFW, DIW jt on viimasel ajal alandanud riigi majanduskasvu prognoosi 2,1 protsendilt 1,7?1,3-le.

Valitsus loodab kaheprotsendilist kasvu. Sellele vaatamata ennustas majandusminister Werner Müller eelmisel nädalal, et teise kvartali majanduskasv tuleb nullilähedane. Kui see kolmandas kvartalis peaks veelgi allapoole langema, siis on majanduslangus kindel, ennustavad ökonomistid.

Saksa majandusteadlaste sõnul aitaksid majandust ergutada Euroopa Keskpanga (EKP) intresside alandamine ja valitsuse maksureformi kiirendamine, mis elavdaks loidunud eratarbimist. Paraku jättis EKP läinud neljapäeval baasintressid muutmata ja ka maksureformiga ruttamist pole oodata, sest rahandusminister Hans Eichel ei soovi jäigast eelarvepoliitikast loobuda.

Jaapani majandus, mis alles hiljuti jõudis kümneaastasest seisakust kasvuteele, on sattunud jälle ummikusse, sest sisemajanduse kogutoodang vähenes ootamatult esimeses kvartalis 0,2% ja ka teises pole olukorra paranemist näha.

Erinevalt USAst ja Euroopast ei vaeva Jaapanit inflatsioon, vaid deflatsioon, mis kahandab inimeste tarbimissoovi.

Jaapani uue peaministri Junichiro Koizumi algatatud valulised majandusreformid, mis näevad ette riiklike kulude kärpimise ja raskustes pankade puhastamise, võivad lähitulevikus Jaapani majandushädasid üksnes süvendada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing