Akvaarium toob looduse tuppa

Tiia Mets 27. juuni 2001, 00:00

Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Pirjo Urvak sõnab, et akvaariumikalu võib demonstreerida ruumide sisekujunduses juhul, kui on tagatud loomade heaolu.

Kontoris oleval akvaariumil peab olema peremees, kes selle eest vastutab. Heades tingimustes elavad kalad paar kolm aastat, mitmed 10?20 aastat. Kui tekib vajadus osta uued kalad kord aastas või veelgi sagedamini, on midagi korrast ära.

Enne kalade hankimist tasub uurida, milline on nende päritolu. Osa akvaariumikaladest kasvatatakse hoopis teistsuguses vees. Kui on näha, et mõni kala on haige, näiteks tugevalt kõhnunud ja ujub vaevaliselt, siis tuleb ta teistest eraldada, kuna haigused võivad olla nakkavad.

Akvaariumis kalu pidav Svetlana Bezdomnikova soovitab, et päevavalgus peaks akvaariumile langema küljelt, muidu hakkavad seal vetikad vohama. ?On küll saadaval keemilised vahendid liigkasvamise ärahoidmiseks, kuid parem on nendega mitte liialdada. Akvaariumi alus peab olema sile, loodis ning tugev?. Põhjakatteks sobib lisaks müüdavatele ka ilma lubjasisalduseta kruus. Kruus ning kivid ja puujuurikad, tuleb läbi keeta.

Taimed istutatakse grupiti, kõrgemad tahapoole ning vahet hoides, et kaladele jääks piisavalt vaba vett. Veeks sobib mõned päevad seisnud kraanivesi, mille töötlemiseks on vahendid saadaval. Kalade valikul peaks arvestama nende söömisharjumustega ja liikide iseärasustega.

Kindlasti ei soovita alla 40liitrist või ka ümmargust akvaariumi. Mida väiksem see on, seda kergemini vesi selles rikneb. Kuigi kalu söödetakse iga päev, ei tohi neid üle toita. Kui ühel päeval jääbki toit andmata, ei tee see veel halba. Iga kahe nädala tagant oleks soovitav asendada kolmandik veest värskega, veevahetuse käigus eemaldatakse ka põhjamuda. Kord aastas pestakse läbi põhjapinnas ja istutatakse taimed uuesti ning vahetatakse vesi.

Akvaarium interjööris on tükike loodust nagu toataimedki. Kirkalt valgustatud veemaailm klaasanumas mõjub pilkupüüdva kujunduselemendina. Akvaarium sobib nii koju, meelelahutusasutusse kui ka ametiruumidesse. Mõeldes ennast mõne firma vestibüülis vastuvõtule ootamas, oleks tore kui saaksin lahti mõttest, et ootamine on ebameeldiv ja tüütu. Ka pingelise töö tegijad saaksid sassi läinud mõtetele puhkust, keskendudes hetkeks kalade elu jälgima.

Loodus mõjub inimesele rahustavalt. Asutused, kus tööiseloom tekitab pingeid, peaks vältima ärritavalt mõjuvat kujundust ja võib-olla soetama suure akvaariumi. Akvaariumis ei pea alati elama kalad. Olen näinud suures klaaskastis tekitatud liivast kõrbemaastikku, kus elasid väga naljakad ja eksootilised konnad.

Akvaariumi kuju ja suurus oleneb ruumide kujunduskontseptsioonist. Eksponeerida saab akvaariumi väga erineval moel ? toataimede rohelisuses, kivist postamendil või liivahunnikus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:41
Otsi:

Ava täpsem otsing