Rein Otsason sai tehingust Krediidipangaga 3,6 miljonit

Inno Tähismaa 27. juuni 2001, 00:00

Krediidipank, mis oli keemiaettevõttele AS Ceosil eri aegadel laenanud mitmeid miljoneid kroone, täpset summat keeldub Krediidipanga juhtkond avalikustamast, ostis 1999. aasta algul Hansapangalt 26 miljoni kroonise nõude Ceosili vastu.

Krediidipanga juht Andrus Kluge põhjendas nõude ostu vajadusega maandada tagatistega seotud riske.

Kuigi Kluge väitis, et Krediidipank sai nõude Hansapangalt kätte mitmeid kordi odavamalt, pidas Krediidipank tollal Rein Otsasoni juhtimisel seda panga jaoks niivõrd riskantseks, et ligi kolmandiku nõudest loovutas pank Rein Otsasonile, kes selle eest maksis summa, mida pank ei avalikusta.

Nüüd selgus seoses Ceosili pankrotiprotsessiga, et Krediidipanga 26miljoniline nõue on ainus, mille tagatiseks oli panditud ettevõtte vara.

Ceosili pankrotihalduri Terje Eipre väitel läheb pangale väljamaksmisele 17,6 miljonit krooni ja Rein Otsasonile 3,6 miljonit krooni ehk kokku 21,2 miljonit krooni. Rohkem sellest pankrotiprotsessist võlausaldajad raha ei saa, ehkki võlanõudeid esitati kokku 213 miljonit krooni, põhiliselt tarnijatelt.

Pankrotiprotsessis väljamakstav raha tuli Krediidipanga 100% tütarettevõttelt ASilt Reval Projekt, kes ostis kogu Ceosili vara oksjonil 25 miljoni krooni eest, mis on ka ettevõtte turuhind. Reval Projekti rahastas 12 miljoni krooniga otse Krediidipank.

Ülejäänud raha tuli panga juhi Andrus Kluge väitel ühelt välismaa investorilt.

Rein Otsason ütles, et ei taha talle loovutatud nõude teemat pikemalt kommenteerida. Ta ütles, et ei mäleta, mis summa eest ta nõude pangalt ostis. Otsasoni väitel tegi ta pangale nõude ostmisega teene.

Otsasoni sõnul ei tea ta, kui palju on Krediidipank Ceosilile laenu andnud. Nüüd on tema sõnul Ceosil müüdud, pank laenuraha tagasi saanud ja panga riskid sellega lõppenud.

Krediidipanga ostetud 26miljoniline nõue Ceosili vastu tuli üle endisest Tööstuse ja Ehituse Kommertspangast, mis andis Ceosilile laenu 1995. aasta lõpus. Edasi läks nõue üle Hoiupanka, mis liitis endaga Tööstuspanga, ja Hansapanka, mis liitis Hoiupanga.

Pankrotihaldur Terje Eipre väitel polnud pankrotiprotsessi käigus võimalik tuvastada Ceosili aktsionäride nimekirja, mitmetest majandusseisu kajastavatest dokumentidest rääkimata. Raamatupidamispaberid kadusid jäljetult pärast ettevõtte endise suurosaniku Sergei Popenko surma möödunud aasta aprillis. Pärast seda haarasid ettevõtte tegevuse üle kontrolli Krediidipangaga seotud inimesed.

Üksikutest leitud dokumentidest selgub, et Ceosili kahjum oli 1996. aastal 9,1 miljonit krooni ja 1998. aastal 3,3 miljonit krooni. Ettevõtte aktsiakapitaliks oli neil aastail märgitud ligi pool miljardit krooni.

___________________________________________

26.06.2001 Ceosil toob Krediidipangale 3 miljonit krooni kahjumit kuus

20.09.2000 Ceosili võlausaldajad tunnistasid kolme nõuet

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing