Ajakirjaniku absurdne arvutuskäik

29. juuni 2001, 00:00

Inno Tähismaa väidab Äripäevas, et Ceosil toob Krediidipangale 3 miljonit kahju (?Ceosil toob Krediidipangale 3 miljonit krooni kahjumit kuus? ÄP, 26.06).

Esiteks on nimetatud väide vale, kuna ASi Seinkanter tootmistegevust ei ole Krediidipank kunagi finantseerinud ega kavatse seda ka edaspidi teha. AS Seinkanter on oma tegevust finantseerinud muudest allikatest ja tehase tööga seotud finantsriske ei kanna Eesti Krediidipank. Sellest informeeriski Eesti Krediidipank Inno Tähismaad üks päev enne artikli avaldamist. Sellest hoolimata otsustas autor avaldada valeinfot.

Teiseks on Inno Tähismaa arvutuskäik absurdne. Kui tehas toodab toodangut 700 000 kr eest kuus ja kasumisse jõudmiseks on vaja teha 3,7 miljoni eest kuus, ei tähenda see, et puudujääv käive oleks samane puudujääva kasumiga (kahjumiga).

Kui Inno Tähismaa rehkendus oleks õige, siis võrduks kasum müügikäibega ehk vastavalt saavutamata käibega, mis oleks majandusteoreetiline suuravastus. Loomulikult käib selline ?rehkendus? Eesti Krediidipangale üle jõu, kuna pank lihtsalt ei mõista seda.

Eesti Krediidipank avaldab tõsist pahameelt niivõrd läbimõtlemata ja sisuliselt valede seisukohtade avaldamise peale, mis kahjustavad Eesti Krediidipanga mainet.

Meenutan, et Inno Tähismaa eksib talle esitatud faktide käsitlemisel ja edastamisel teistkordselt. Eelmine näide on Äripäeva artikkel ?Krediidipangast on saamas kinnisvaraettevõte? (20.06.), mille kohta saatsime e-postiga kirja Tähismaale.

Eesti Krediidipank lükkab ümber Äripäevas (Rein Otsason sai tehingust Krediidipangaga 3,6 miljonit 27.06.) avaldatud info seoses AS Ceosili pankrotiprotsessiga. Esiteks ostis Krediidipank Hansapangalt 21. jaanuaril 1999 nõudeloovutamise lepinguga nõude, mille suurus oli 6,863 883 krooni (mitte 26 miljonit nagu kirjutas Äripäev).

Krediidipank ostis nõude eesmärgiga säilitada tehase terviklikkus ja töökohad ning aidata leida investoreid. AS Ceosili põhitoodang on pesuainetes fosforit asendav loodussõbralik tseoliit. Enamikus Euroopas maades on fosfori kasutamine pesuainetes keelatud. Arvestades nõude riskantsust tasus Krediidipank selle eest kokkuleppel Hansapangaga tunduvalt väiksema summa.

Panga riskinõuete täitmise eesmärgil müüdi nõue edasi Rein Otsasonile, kes tasus selle eest 4,1 miljonit krooni ning kohustus saadaolevatest viivistest ja intressidest ? juhul kui need laekuvad ? tasuma pangale veel 86%.

Tegelikult makstakse pankrotiprotsessi lõppemisel Rein Otsasonile tagasi 3,6 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing