Büroo toob peale raha ka palju võõraid majja

Rein Rannamäe 02. juuli 2001, 00:00

Teenindusasutus maja esimesel korrusel võib olla küll hea sissetulekuallikas, kuid tähendab ka hulgaliselt võõraid inimesi, keda majaelanike rahu reeglina ei huvita.

Kuna korterelamutel on maja remondiks ja hooldamiseks enamasti raha vähe, võib omanikul või ühistul tekkida soov muuta osaliselt elamu kasutamise otstarvet. See tähendab, et osa eluruume muudetakse mitteeluruumideks, millesse paigutatakse mõni avaliku kasutusega asutus ? kauplus, restoran, ilusalong. Tallinnas otsustatakse eluruumide muutmine mitteeluruumideks linnavalitsuse korraldusega, mille aluseks on Tallinna linnavolikogu 1997. aasta 15. mai määrus nr 25 ?Ehitise või selle osa kasutamise otstarbe muutmise kord?.

Esimese sammuna tuleb hoone valdajal välja selgitada ruumide põhimõtteline sobivus nendesse mõne asutuse paigutamiseks. Küsimuse otsustamisel tuleb eelkõige arvestada tervisekaitse nõudeid, mis on kehtestatud õigusaktidega.

Näiteks juuksuri- ja kosmeetikasalongid, stomatoloogia kabinetid ning teised asutused võivad asuda eraldi sissepääsuga elumaja esimesel või soklikorrusel ning peavad olema eraldatud eluruumidest. Neid asutusi ei saa paigutada keldrikorrusele, kus põrand on maapinnast rohkem kui pool ruumi kõrgust madalamal, ja ruumidesse, mille kõrgus on alla 2,5 meetri. Saun on lubatud rajada elumajja ainult selle elanike endi tarbeks.

Tervisekaitsenõuded esitatakse asutustele (ruumide koosseis, põrandapind jne) eesmärgiga kindlustada nendes osutatavate teenuste ohutus tervisele. Samas esitatakse ka nõuded, mis peavad tagama personalile vajaliku töökeskkonna. Tuleb arvestada veel üht aspekti ? elamu elukeskkonna võimalikku häirimist. Elamus paiknevad asutused tekitavad sageli elanikke häirivat müra. Müraallikaks võib olla ka asutuste tööre?iim ja külastajate lärmakas käitumine. Toitlustusasutuse puhul võivad tekkida ebameeldivad lõhnad.q

Täpsustus: Eelmise Oma Maja artiklis: ?Mürgised fasaadivärvid...? oli kaheselt mõistetav lause: ?Ehituses kasutatavatele keemiakaupadele (liimid, värvid) ei nõuta tervisekaitseinspektsiooni kooskõlastust?. Kui keemiakaubad on ehituskemikaalid (viimistlusmaterjalid) on tervisekaitseinspektsiooni kooskõlastus nõutav. Kui keemiakaupa (orgaanilised lahustid) kasutatakse ehituses ja olmes, siis ei nõuta tervisekaitseinspektsiooni kooskõlastust. Vastutus langeb valmistajale ja/või maaletoojale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08
Otsi:

Ava täpsem otsing