Koduaktsiad pakuvad jätkuvalt head tootlust

Kaja Koovit 04. juuli 2001, 00:00

Eelmise nädalal apellatsioonikohtu otsuse alusel ühes tükis jätkava Microsofti aktsia on aasta alguse madalaseisust teinud 68%se hinnatõusu.

Eestimaalastele tuntumatest välisaktsiatest ning lemmikinvesteeringutest oli Microsofti aktsia ka praktiliselt ainuke, kes suutis omanike vara esimesel poolaastal kasvatada. Kui aasta alguses tuli Microsofti aktsia eest välja käia praeguse kursi järgi 800 krooni, siis praegu tuleks aktsia eest maksta juba 1350 krooni.

Tarkvaragigant ei ole kaugeltki USA turu suurim tõusja. Sealsete väikeinvestorite lemmikinfokanali CNBC andmetel tegi suurima tõusu videomängude tootja Acclaim Entertainment. Aasta alguses aktsiasse paigutatud raha oleks tänaseks kasvanud üle neljateistkümne korra. Aktsia on taskukohane, makstes alla 5 dollari ehk 90 krooni.

Paraku on eestimaalaste lemmikaktsiateks välisturgudel Nokia, Sonera ja Ericsson, mis omanikele rahulolu pakkunud pole. Investeeringute väärtus on kuue kuuga ligi poole võrra kahanenud.

Oma investeerimisotsuste üle kurtmiseks ei ole põhjust ka investoritel, kes aasta alguses raha meie kodubörsi põhinimekirja mitte telekommunikatsiooniga seotud aktsiatesse otsustasid paigutada.

Põhinimekirja suurima tõusu tegi kinnisvaraarendusfirma Pro Kapitali aktsia, kerkides poole aastaga ligi 365%. Rõõmustada võivad needki, kes oma raha Tallinna Kaubamaja aktsiasse paigutasid ? 16protsendiline tootlus ei ole inflatsiooni ning hoiuse- ja võlakirjaintresse arvestades sugugi kehv näitaja.

Keskmiseks põhinimekirja aktsiate tootluseks kujunes esimesel poolaastal 9 protsenti põhjustatuna Eesti Telekomi enam kui 14protsendilisest hinnalangusest.

?Olen veendunud, et sarnaselt möödunud aastaga pakub Eesti aktsiaturg ka tänavu ühte maailma parimat teenimisvõimalust,? lausus investeerimispanga Trigon Capital nõukogu esimees Joakim Helenius selle aasta alguses. ?Ma ei saa aru Eesti investoritest, kes paigutavad raha teistele turgudele, kui koduturul on sellised võimalused,? märkis ta toona.

Eelmisel aastal pakkus maineka 44 riigis tegutseva investeerimispanga Merrill Lynch andmetel maailmas parimat, 137protsendilist tootlust Hiina aktsiaturg Shanghai B indeksi näol. Kui investeerimispanga ülevaates oleks olnud ka Eesti, oleks meie koduturg napsanud 11,7protsendilise aktsiahindade tõusu saavutanud Iirimaa ees tabelis teise koha ? Äripäeva indeksi väärtus tõusis eelmise aastaga 24 protsenti.

Praegusel ebakindlal ajal soovitavadki analüütikud paigutada oma raha nendesse ettevõtetesse, mida tuntakse ning mille tegevusel saab silma peal hoida.

?Jääge selle juurde, mida te tunnete ja saate käega katsuda,? soovitas Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktor Sven Kunsing.

Kõige kindlama investeeringuna soovitavad spetsialistid Hansapanga aktsiat. Teise valikuna nimetatakse Norma aktsiat, millele madala hinnataseme kõrval lisab atraktiivsust suuromaniku Autolivi oodatav ostupakkumine.

Raha paigutamist Telekomi aktsiasse soovitavad analüütikud põhjalikult kaaluda, sest pole selge, kuidas on suudetud konkurentsis vastu pidada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing