Vilniuse linnapea ? rindereporterist miljonäriks

Inno Tähismaa 04. juuli 2001, 00:00

Ligi 700 000 elanikuga Vilniuse eesmärk on areneda kõige modernsemaks linnaks Kesk- ja Ida-Euroopas. Zuokase initsiatiivist on vaimustunud Hansapanga juht Indrek Neivelt, kes peab 3,6 miljoni elanikuga Leedut arengu kiiruse poolest Eestile suurimaks rivaaliks.

?Minu eeskuju ongi Jüri Mõis,? tunnistab 33aastane Zuokas ja kinnitab, et Tallinnal on väga hästi õnnestunud end nähtavaks teha. Zuokas üritab sama korrata Vilniusega, mida teatakse veel suhteliselt vähe.

Esialgu lasi ta 10 000 dollari (180 000 krooni) eest kujundada reklaami ning see pandi üles Tallinna, Riiga ja Helsingisse. Järgmisel aastal on kavas reklaamid välja panna lisaks Stockholmi ja Kopenhageni tänavatele. Vilnius peab rohkem reklaamile kulutama, sest erinevalt Tallinnast või Riiast asub Leedu pealinn sisemaal, kuhu laevareisijad otse ei pääse.

Edasi kulutas Zuokas teise 10 000 dollarit, et osta Vilniuse-teemaline reklaampind lennufirma SAS parda-ajakirja Scanorama, mida loevad kõik inimesed, kes Skandinaavias ringi reisivad.

?Mulle endale meeldib väga Tallinn,? tunnistas Zuokas, ?eriti oma kompaktsuse ja imekauni vanalinna poolest.? Samasuguseks nädalalõpu lemmikuks, nagu on paljudele välismaalastele kujunenud Tallinn, loodab Zuokas kujundada Vilniuse.

Edusamme on juba näha: esimeses kvartalis suurenes Vilniust külastanud turistide arv 3%, kokku külastas Vilniust möödunud aastal 700 000 inimest. Võrdluseks, Tallinnas käis 3 miljonit turisti.

Zuokase jaoks tähendavad turistid raha, mida Vilnius hädasti vajab.

Zuokas kuulub ise parempoolsesse Liberaalsesse parteisse, mille juht Rolandas Paksas pidi äsja loovutama peaministri koha endisele kommunistile Algirdas Brazauskasele. ?See tähendab tagasiminekut,? kirjeldab Zuokas Leedu arengu edasist väljavaadet.

Poliitikas on Zuokas värske mees. Linnapeaks sai ta möödunud aastal. Enne seda oli 6 aastat ärimees, ja veel varem, 90ndate algul, lähetas telekanalile CNNi rindereporterina uudiseid Lahesõja-aegsest Bagdadist, Mägi-Karabahhi piirkonnast ja T?et?eeniast.

Ajakirjanikuna teenis ta oma esimesed miljonid, mille paigutas Vilniusse naastes kinnisvaraturule. Nii on näiteks Zuokaselt ostnud endale tegutsemispinna Benetton ja McDonalds. Ta ise elab kesklinna vahetus läheduses Vilniuse eliitlinnaosa ühes ihaldatuimas majas.

Ligi 1000dollarise (18 000 krooni) kuupalgaga Zuokas pole linnale kulukas. Ta kasutab nagu Tallinna ekslinnapea Jüri Mõiski oma isiklikku autot ja arvutit, vähendas linnaametnike arvu 20% ja algatas linnaettevõtete erastamise.

Leedus on Zuokas viimasel ajal kuulsaks saanud jalgratta-projektiga, mis on alguse saanud rattasõbralikest linnadest Kopenhaagenist ja Amsterdamist. Endise ärimehena suutis Zuokas jalgrattaid müüvalt firmalt välja kaubelda tasuta rattad, millega linna elanikud ja külalised võivad vabalt ringi sõita. Esimesed 500 ratast lõhuti või varastati küll mõne päevaga ära, ent plaanis on tänavatele tuua veel 1000 tasuta ratast.

Kui Tallinnas liigub palju jalgrattureid, aga pole näha ühtegi jalgrattateed, siis Vilniuses on olukord risti vastupidi: kõikjale on veetud triibud jalgrattateede tähistamiseks, aga näha pole ühtegi jalgratast.

Zuokas oma tegevusele Vilniuses vastaseid ei näe. Erinevalt Mõisast, kellel kulus suur osa energiast umbusaldushääletustega tegelemiseks, on Zuokas jaganud poliitilised vastased töögruppidesse, kes peavad mõtlema välja, kuidas linnaelanike elu paremaks teha. Enamik volikogu otsuseid läheb läbi 100% poolthäältega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing