Inge Rumessen • 5. juuli 2001 kell 11:09

Analüütik: ka ekspordi kasvutempo võib aeglustuda

Ekspordi kasvutempo kogu aasta baasil võib langeda aasta teisel poolel 10-15 protsendini, prognoosis Trigon Marketsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk.

Analüütiku hinnangul kaldub suund jätkuvalt traditsioonilise ekspordi ehk kogu eksport miinus masinad ja seadmed, kasvutempo aeglustumise suunas.

?Ilmselt enamus ootab aastabaasil 20-25-protsendilise kasvu stabiliseerumist sellel tasemel. Risk on siiski langusel ja palju sõltub sellest, mis toimub Elcoteqis.?

Reisenbuki väitel tuleb see piir, kus hakatakse tööjõudu ja tootmist kokku tõmbama kui nähakse, et kaob lootus mahtude suurenemisele tulevikus.

'Ka investeeringud pidurduvad ja siis on ekspordi kasvunumbrite mõju majandusele märksa tugevam, kui olukorras, kus nähakse seda ettevõtte poolt kui ajutist nähtust ja investeeritakse edasi ja hoitakse inimesi palgal.?

Reisenbuki sõnul pole me veel jõudnud faasi, kus ekspordi kasvu aeglustumisel oleks drastilist mõju. ?Kui aga nõudlus nende toodete järgi Euroopas ja mujal maailmas ei hakka tõusma, siis tuleb ühel hetkel astuda drastilisemaid samme, mis oleks kindlasti majandusele negatiivne.?

Hetkel kuum