Firenzes sündis kapitalism

Kaido Einama 06. juuli 2001, 00:00

Aja jooksul kogunes laene tohutu hulk ja Põhja-Itaalias asuv linn sai finantsasutuseks, kuhu igalt poolt intresse kokku kanti. Pangandus ja kapitalism oli sündinud ja raha eest võis ehitada kõike.

Näiteks polnud Firenze ülikul varandusega muud peale hakata kui ehitada oma ülejõevillast tänav raekojani. Ja mitte lihtsalt tänav, vaid mitusada meetrit pikk sammastel galerii lihtrahva tänava kohal. Kinnine privaattänav ületab ka kuulsa Firenze Vana Silla, kuhu kapitalismi hällile iseloomulikult tekkisid kullakaupmeeste poekesed. Need on seal praegugi turistihordide rünnaku all.

Privaatgalerii, mis kulgeb jõe kaldal raekojani, möödub ka Euroopa vanimast Uffizi galeriist. See on kohe raekoja platsi kõrval, ümbritsetud kunstituristidest ja kunstitudengitest. Esimesed peavad seisma tunde kõrvetava päikese käes, et sisse saada ühte maailma hinnatuimasse, 60 000 eksponaadiga galeriisse, teised aga aitavad turistidel raha kulutada sees eksponeeritud taieste odavatele koopiatele.

Keskaegne finantskeskus on linnapilti veel tekitanud maailmas suuruselt kolmanda katedraali. Kõik kolm asuvad Itaalias, Firenze toomkirik on Vatikani Peetri katedraali ja Milano toomkiriku järel maailmas kolmas katedraal, mille kupli kõrgus on 60 meetrit.

?Keegi ei tea, kuidas seda kuplit ehitati,? räägib giid, salapära hääles, toomkiriku hiigelvõlvi all. Praegu ei osataks sellist kuplit enam teha, arvab ta.

Lisaks kuplile paistavad kaugelt silma kiriku värvilisest marmorist seinad. Kellatorn kukkus ehitajatel ka nii ilus välja, et linnapea pärast selle valmimist arvas, et nii ilusat asja ei saa igapäevaseks kellahelistamiseks kasutada ja lubas kelli helistada vaid kord aastas.

Ööelu on Firenzes põnev, kuid ei kesta väga pikalt. Ööklubisid, kuhu taksojuhid lahkelt juhatavad, on kesklinnas 2?3. Näiteks Space Electronics päris vanalinnas hakkab prahti põrandalt kokku pühkima juba 3?4 ajal hommikul, ajades rahva tantsusaalist baarileti juurde, kus tants edasi käib. Tüdrukud tantsivad omavahel ja noormehed üritavad nende vahel liikudes tähelepanu võita.

Kui Firenzest välja minna, satub turist ajaloolisse Chiantisse ja ka vajumise lõpetanud Pisa torn pole kaugel, kõigest 1 tund rongisõitu.

Chiantis valmivad maailmakuulsad veinid, mis on enamasti punased. Ekskursioonil veinikeldrisse selgub, miks tuleb prantsuse tammest tehtud vaat pärast kolmandat aastat ära visata ja miks on vaja veine hoida kuid või isegi aastaid külmas keldris, enne kui nad ära juua. Veinikeldrid on populaarsed kohad ka pulmade pidamiseks, vaatide vahel on hea mitu päeva jutti pidutseda ja ümbruses ei sega keegi peale päikese käes laiuvatel viinamarjaväljadel töötavate aafriklaste.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing