Jegorovi kinnistus avastati haruldased laemaalingud

Heli Lehtsaar 06. juuli 2001, 14:53

Renoveerimise käigus avastati Tallinna Vanalinnas asuvas Jegorovi kinnistus neli rokokoo stiilis laemaalingut, mis on tõenäoliselt pärit 18. sajandist.

Haruldaseks teeb Jegorovi kinnistu maalingud asjaolu, et need on tehtud mitte traditsioonilisele talalaele, vaid siledale puitpinnale.

Kinnistule ajaloolised uuringud teinud Rasmus Kangropooli sõnul toob ootamatu leid kaasa küll lisakulutusi restaureerimiseks, kuid ega igaühele lange ka osaks õnne elada maalingutega lagede all.

Ühest maalingust, mis asub endise raamatupoe ruumides, on asjatundmatu silma hinnangul säilinud vaid motiiv daami käega. Sellegipoolest peavad Kultuuriväärtuste ameti spetsialist Olev Liivik ja ajaloolane Rasmus Kangropool maalinguid suhteliselt hästi säilinuks.

Ühel kahest maalingust, mis asub ruumides vastu Pikka tänavat, katab punakates ja mustjates toonides väänlev ornament vaid lae kahte kolmandikku. Kangropool oletab, et maaling on kunagise ümberehituse käigus väiksemast ruumist suuremasse teisaldatud, kasutades ära olemasolevat puitmaterjali ja lisades uut. Samas hindab ta sajanditaguste ehitusmeistrite pragmaatilisust. Hoonet kaasajastades ei kiskunud omanik vanu seinu ja lagesid maha, vaid kattis need lihtsalt uue materjaliga.

Liiviku sõnul on kinnistu omanik Preatoni Grupp ja Kultuuriväärtuste amet maalingute restaureerimise osas jõudnud kokkuleppele. Neljast laemaalingust restaureeritakse kaks omaniku kulul ja ühe kordategemist toetab Tallinna linn. Maalingut, mis jääb algse projekti järgi tehnilise ruumi lakke, aga ei eksponeerita.

Uudise edastas Anne Oja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing