IT-mehega töölepingu asemel autorileping

Piret Lappert 09. juuli 2001, 00:00

IT-sfäär on töölepingute osas tavapärasest ettevõtlusest pisut eripärane, nimelt on seal võimalik sõlmida arvutiprogrammi ja andmebaaside loojatega töölepingu asemel autorileping. Kirjalik töölepingu vorm on kohustuslik nii kehtiva kui ka uue töölepingu seaduse eelnõu kohaselt. Kuigi eelnõu koostamisel aluseks võetud Euroopa Liidu direktiiv võimaldab sõlmida suuliseid töölepinguid, leidsid eelnõu autorid, et töötingimusi reguleerivaid kollektiivlepinguid sõlmitakse harva. Suuline töölepingu vormistamine põhjustaks hulgaliselt kohtuvaidlusi.

Samuti nagu teistes ettevõtetes, ei laiene ka IT-valdkonna ettevõtetes töölepingu seadus äriühingu juhatuse liikmetele, kes tegutsevad tsiviilõigusliku juhatuse liikme lepingu alusel. Juhatuse liikmete õigused, kohustused ja vastutus põhinevad äriseadustikul ning juhatuse liikmega lepingu sõlmimisel tuleb silmas pidada, et tegemist on tsiviilõigusliku suhtega ning sellest tuleb lähtuda ka lepingu sõlmimisel.

IT-valdkonna töötajate töökohustuste hulka kuulub üldjuhul arvutiprogrammide või andmebaaside loomine. See tegevus on juriidiliselt võrreldav teose loomisega ning seetõttu laieneb loojatele ka autoriõiguse seadus.

Autoriõiguse seadus käsitleb autoriõigust töökohustuste täitmise korras loodud teosele. Seaduse kohaselt on arvutiprogrammi või andmebaasi autoril, kes loob programmi või andmebaasi oma tööülesannete täitmise käigus, autoriõigus sellele programmile või andmebaasile. Tuleb silmas pidada, et autori isiklikud õigused ei ole üleantavad ning need on autori isikust lahutamatud, ainulitsents varaliste õiguste osas sellisele teosele kuulub seadusjärgselt aga tööandjale.

Arusaamatuste vältimiseks peab tööandja reguleerima loodud teoste originaaleksemplaride üleandmise temale, kehtestama töötajale kohustuse hoida korras loodud teoste kohta käiv dokumentatsioon ning osutada tööandjale igakülgset abi vajalike dokumentide vormistamisel seoses loodud arvutiprogrammiga.

Autorileping on tsiviilõiguslik leping uue teose loomiseks, millega tellitakse spetsialistilt konkreetne arvutiprogramm. Tellimus oleks otstarbekas esitada füüsilisest isikust ettevõtjale, kellel endal lasub nii sotsiaal- kui ka tulumaksu tasumise kohustus. Seega vabaneb ettevõtja kohustuslikest tööseadustikust tulenevatest nõuetest, mis vähendab oluliselt ettevõtja maksude tasumise koormust võrreldes töötasuga seotud maksudega. Kui autor ei ole füüsilisest isikust ettevõtja, tuleb ka tsiviilõigusliku lepingu puhul ettevõtjal kinni pidada tulumaks ja tasuda makstud summalt ka sotsiaalmaks.

Kumb lepinguline suhe töötajaga on ettevõttele töökorralduslikult kasulikum ning otstarbekam, tuleb selgitada enne otsuste langetamist analüüsi teel. Nii töölepingulisel kui ka tsiviilõiguslikul suhtel on oma eelised ning ka probleemsed küljed. Viimaseid on mõlemal juhul võimalik vältida korrektselt reguleeritud töösisekorraeeskirjade, lepingute ja kokkulepetega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing